Oblicz objętość walca

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
klon

Oblicz objętość walca

Post autor: klon »

Witam

mam problem. jest takie zadanie.

walec leży na boku, nie na podstawie (jak beczki z paliwem). jaki jest wzór na obliczenie ile paliwa znajduje się w cysternie na wybranej wysokości? podstawa jest okręgiem.

innymi słowy : wyobraź sobie cysternę z paliwem. leży na boku. nie mam miarki która pokazywałaby mi, ile mam paliwa. muszę ją zrobić sam mając podaną wysokość cysterny i jej promień. jak policzyć, ile będzie litrów paliwa na każdym centymetrze?

z góry dzieki za pomoc
gvalch'ca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 7 paź 2004, o 20:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn
Pomógł: 4 razy

Oblicz objętość walca

Post autor: gvalch'ca »

Paliwo zajmuje jakis tam "kawalek" objetosci walca, natomiast na podstawach plaszczyzna odcinajaca ten "kawalek" jest cieciwa, ktora odkresla odcinek kola.
W takim razie obketosc "kawalka" ma sie do objetosci walca tak jak powierzchnia odcinka kola do powierzchni kola.
A wzor na odcinek kola jest w tablicach matematycznych
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

Oblicz objętość walca

Post autor: g »

bez przesady, mozna to wyprowadzic... narysuj kolko, zaznacz srodek i zamaluj czesc zalana paliwem. tafla cieczy wyznacza jakas cieciwe. poprowadz promienie kola do punktow wspolnych cieciwy i okregu. pole czesci zamalowanej to pole wycinka kola minus pole trojkata - obydwa latwo policzysz.
Klon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2004, o 15:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kłodzko

Oblicz objętość walca

Post autor: Klon »

ok, dzieki chłopaki, juz wiem jak to zrobić.

prawie

jaki jest wzór na odcinek kołowy? czy to jest wycinek czy odcinek?
nie mam pojęcia, wszędzie szukałem
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

Oblicz objętość walca

Post autor: g »

nie musisz mi wysylac pm-ow
bedzie bardzo obrazowo. wyobraz sobie ze masz urodziny. no i przed toba stoi tort. swieczki zdmuchniete i zdjete, wystarczy ukroic i zjesc. dzielisz go powiedzmy na 12 rownych czesci bo tyle osob jest na przyjeciu. kazdy z nich dostal wycinek wyznaczajacy kat. jaki kat dostal kazdy?. i ogolniejsza wersja - odkroiles a masy tortu, gdzie a in [0,1]. jaki kat odkroiles?
Klon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2004, o 15:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kłodzko

Oblicz objętość walca

Post autor: Klon »

wrr

przecież nie wykrajam z tej cysterny żadnej części tortu, nie mam podanych żadnych kątów. poprostu zalewam walec wodą i potrzebuje wiedzieć jak obliczyć pole zalanej części.

obrazowy przykład:

walec ma 160cm objętości. zalewam go do momentu, gdy poziom wody osiągnie 10 cm. szerokość zwierciadła gdy patrzymy z boki wynosi 77.5 cm. jak obliczyć jakie jest pole zalanej części.
gvalch'ca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 7 paź 2004, o 20:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn
Pomógł: 4 razy

Oblicz objętość walca

Post autor: gvalch'ca »

g ma rację - odcinek koła jaki wykrajasz składa się z "kawałka tortu" + trójkąta. Żeby policzyc pole odcinka, musisz policzyc pole odcinka (czyli "kawałka tortu") i dodać do tego pole trójkąta. Spróbuj to narysować. Potrzebny kąt możesz sam wyliczyć, jeśli masz podaną wysokość i promień koła.
A co do wzoru - google zawsze Ci pomoże:

Kod: Zaznacz cały

http://6plus.interklasa.pl/szesc/strony
... cinek%20koła
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Oblicz objętość walca

Post autor: Zlodiej »

Ehhh ...
Czy walec to figura dwuwyamirowa że wrzucasz to do planimetrii ??

Regulamin jest poniżej... Wątek przesuwam...

No i temat .. dobra są trzy słowa ale moznaby jakoś to ... np oblicz objętość walca albo coś takiego ... no nic nie czepiam sie ... szkoda ze znowu odpowiedz sie pojawiłą do nieregulaminowego topicu ...

Pierwsze ostrzezenie ... -->> no tak niezalogowany użytkownik ...
Zablokowany