6 nowych zadań stereometria

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
suomi21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2012, o 06:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań

6 nowych zadań stereometria

Post autor: suomi21 »

Witajcie, jestem nowa na forum mam problem z 6 zadaniami, bardzo proszę o pomoc sama nie dam rady tego wyliczyć.

1. Oblicz V i pole powierzchni ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego jeżeli wysokość ściany bocznej ma 6 cm i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod katem 30 stopni.

2. Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny o przyprostokątnych 5 i 12. oblicz długość przyprostokątnych ścian bocznych tego graniastosłupa jeśli wysokość bryły wynosi 10 cm

3. oblicz v i pole powierzchni prostopadłościanu którego krawędzie podstawy mają długość 4cm i 6cm a przekątna mniejszej ściany bocznej ma 8 cm

4. Oblicz v i pole powierzchni graniastosłupa prawidłowego trójkątnego jeżeli przekrój płaszczyzny przechodzący przez krawędź boczną i wysokoś podstaw jest kwadratem o polu 48 cm kwadratowych

5. Półkole o średnicy 16 cm zwinięto w lejek. Oblicz v tego lejka.

6. Walec i kula mają równą objętość. Oblicz pole powierzchni kuli jeśli promień podstawy walca ma 2 cm a jego wysokość 8 cm.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

6 nowych zadań stereometria

Post autor: wujomaro »

Rysunki!
Gdzie konkretnie pojawiają się problemy? Podejmowałaś chociaż próby rozwiązania tych zadań?

Pozdrawiam!
suomi21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2012, o 06:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań

6 nowych zadań stereometria

Post autor: suomi21 »

Nie mam rysunków dostałam takie zadania jak napisałam w poście... co do próbowania tak próbowałam ale ten dział matematyki nie jest moja mocną stroną dlatego poprosiłam o pomoc....
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

6 nowych zadań stereometria

Post autor: loitzl9006 »

1. Oblicz V i pole powierzchni ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego jeżeli wysokość ściany bocznej ma 6 cm i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod katem 30 stopni.
\(\displaystyle{ |GS|=6cm}\)

Umiesz policzyć \(\displaystyle{ |OS|}\)? Będzie to wysokość naszego ostrosłupa. Wykorzystaj albo funkcje trygonometryczne, albo własności trójkąta o kątach \(\displaystyle{ 30^\circ, \ 60^\circ, \ 90^\circ}\).
Policz też \(\displaystyle{ |OG|}\). Będzie to wysokość trójkąta równobocznego \(\displaystyle{ COB}\). Dlaczego równobocznego? Sześciokąt foremny \(\displaystyle{ FEDCBA}\), który jest w podstawie, dzieli się na sześć trójkątów równobocznych: \(\displaystyle{ BOA, \ BOC, \ COD, \ DOE, \ EOF, \ AOF.}\)
A jeżeli znasz wysokość trójkąta równobocznego, to możesz sobie policzyć długość boku takiego trójkąta. Jak już to będziesz mieć, to policzysz pole podstawy (sześć trójkątów równobocznych), i pole ściany bocznej np. ze wzoru \(\displaystyle{ \frac12 |CB| \cdot |GS|}\). A z tego już policzysz szukane \(\displaystyle{ V}\) i \(\displaystyle{ P_c}\).
Załączniki
ostrosłup.PNG
ostrosłup.PNG (10.04 KiB) Przejrzano 660 razy
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

6 nowych zadań stereometria

Post autor: wujomaro »

suomi21 pisze:Nie mam rysunków dostałam takie zadania jak napisałam w poście... co do próbowania tak próbowałam ale ten dział matematyki nie jest moja mocną stroną dlatego poprosiłam o pomoc....
To napisałem, byś spróbowała zrobić rysunki sama.
Dajmy na przykład zadanie 3. Rsyujemy prostopadłościan, i z tw. Pitagorasa obliczamy wysokość bryły. Objętość to iloczyn pola podstawy i wysokości bryły, a pole powierzchni to suma wszystkich ścianek bocznych.

Pozdrawiam!
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

6 nowych zadań stereometria

Post autor: anna_ »

suomi21 pisze: 2. Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny o przyprostokątnych 5 i 12. oblicz długość przyprostokątnych ścian bocznych tego graniastosłupa jeśli wysokość bryły wynosi 10 cm
Szczerze mówiąc, to nie rozumiem tego polecenia.
Nie chodzi czasem o przekątne?
ODPOWIEDZ