Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
kzyhu1111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2012, o 17:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podlasie

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: kzyhu1111 »

Jakie warunki musi spełnić ostrosłup czworokątny, by można było wpisać w niego kulę? Wiem, że aby wpisać koło w czworokąt to suma długości przeciwległych boków musi być taka sama. Czy taki sam warunek musi spełnić podstawa ostrosłupa, czy musi to po porostu być ostrosłup prawidłowy ( w podstawie kwadrat lub romb) albo z deltoidem w podstawie? Proszę o pomoc
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: anna_ »

Wydaje mi się, że podstawą ostrosłupa musi być czworokąt, w który da się wpisać okrąg.
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: bb314 »

Okrąg lub elipsa (jeśli prosta przechodząca przez wierzchołek ostrosłupa i środek kuli nie jest prostopadła podstawy ostrosłupa).
kzyhu1111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2012, o 17:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podlasie

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: kzyhu1111 »

Nie rozumiem twojego postu
To w nawiasie dotyczy elipsy tylko? czy okręgu też?

Żeby wpisać kulę nie musi być prawidłowy?
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: bb314 »

Nie musi być prawidłowy.
To w nawiasie dotyczy tylko elipsy.
Jeśli w podstawę da się wpisać okrąg, to prosta przechodząca przez wierzchołek ostrosłupa, środek wpisanej w niego kuli i środek okręgu wpisanego w podstawę będzie prostopadła do podstawy.
kzyhu1111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2012, o 17:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podlasie

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: kzyhu1111 »

Dobrze z tego rozumiem że trójkątne ściany takiego dowolnego ostrosłupa będą miały jednakowe wysokości? Ale czy będą to trójkąty równoramienne,(bo mam jakieś wątpliwości)?
Awatar użytkownika
bb314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 871
Rejestracja: 3 sie 2012, o 19:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Namysłów
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 321 razy

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: bb314 »

Jeżeli podstawą będzie czworokąt zupełnie przypadkowy, ale taki, że da się weń wpisać elipsę, to ściany takiego ostrosłupa będą miały różne wysokości i nie będą to trójkąty równoramienne.

Jeśli w podstawę da się wpisać okrąg, to prosta przechodząca przez wierzchołek ostrosłupa, środek wpisanej w niego kuli i środek okręgu wpisanego w podstawę będzie prostopadła do podstawy. W takiej sytuacji ściany boczne będą miały jednakowe wysokości, ale niekoniecznie będą trójkątami równoramiennymi.
Awatar użytkownika
gildon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 paź 2012, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: gildon »

kzyhu1111 pisze:Jakie warunki musi spełnić ostrosłup czworokątny, by można było wpisać w niego kulę? Wiem, że aby wpisać koło w czworokąt to suma długości przeciwległych boków musi być taka sama. Czy taki sam warunek musi spełnić podstawa ostrosłupa, czy musi to po porostu być ostrosłup prawidłowy ( w podstawie kwadrat lub romb) albo z deltoidem w podstawie? Proszę o pomoc
Postaraj się nie dawać pytań dotyczących zadań z Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Możesz mieć przez to kłopoty, nie wiadomo kiedy zapędzisz się za daleko z pytaniem.

I dla twojej informacji nie kulę tylko sferę. Różnica między kulą a sferą, jest taka sama, jak różnica między kołem, a okręgiem. Zapamiętaj
kzyhu1111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2012, o 17:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podlasie

Wpisywanie kuli w ostrosłup czworokątny

Post autor: kzyhu1111 »

gildon pisze:
kzyhu1111 pisze:Jakie warunki musi spełnić ostrosłup czworokątny, by można było wpisać w niego kulę? Wiem, że aby wpisać koło w czworokąt to suma długości przeciwległych boków musi być taka sama. Czy taki sam warunek musi spełnić podstawa ostrosłupa, czy musi to po porostu być ostrosłup prawidłowy ( w podstawie kwadrat lub romb) albo z deltoidem w podstawie? Proszę o pomoc
Postaraj się nie dawać pytań dotyczących zadań z Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Możesz mieć przez to kłopoty, nie wiadomo kiedy zapędzisz się za daleko z pytaniem.

I dla twojej informacji nie kulę tylko sferę. Różnica między kulą a sferą, jest taka sama, jak różnica między kołem, a okręgiem. Zapamiętaj
wiem, wiem
tyle mi wystarczy
musiałem zapytać bo na lekcjach tego nie miałem
to chyba nic strasznego
w końcu nie dawałem zadania do rozwiązania-- 15 paź 2012, o 21:46 --
bb314 pisze:Jeżeli podstawą będzie czworokąt zupełnie przypadkowy, ale taki, że da się weń wpisać elipsę, to ściany takiego ostrosłupa będą miały różne wysokości i nie będą to trójkąty równoramienne.

Jeśli w podstawę da się wpisać okrąg, to prosta przechodząca przez wierzchołek ostrosłupa, środek wpisanej w niego kuli i środek okręgu wpisanego w podstawę będzie prostopadła do podstawy. W takiej sytuacji ściany boczne będą miały jednakowe wysokości, ale niekoniecznie będą trójkątami równoramiennymi.
dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ