graniastosłup prawidłowy trójkątny żadnych danych

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
inaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 paź 2012, o 21:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

graniastosłup prawidłowy trójkątny żadnych danych

Post autor: inaf »

Witajcie,

Bardzo proszę Genialnych Forumowiczów o pomoc w zadaniu.
Jest ono następujące: należy obliczyć pole powierzchni i objętość oraz długość krawędzi (podstawa i wysokość) graniastosłupa prawidłowego trójkątnego o krawędzi podstawy równej \(\displaystyle{ x}\) oraz wysokości równej \(\displaystyle{ 2x-1}\).

Zadanie z 3 klasy gimnazjum, która nie miała jeszcze funkcji trygonometrycznych. Mnie przy użyciu tych funkcji wychodzi \(\displaystyle{ x= \frac{1}{2}}\) , co daje objętość na minusie.

Będę ogromnie wdzięczna za pomoc, gdyż nie daje mi to zadanie spokoju.
Ostatnio zmieniony 6 paź 2012, o 22:54 przez kamil13151, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

graniastosłup prawidłowy trójkątny żadnych danych

Post autor: wujomaro »

Cóż, jeśli mamy niewiadomą \(\displaystyle{ x}\), to objętość i pole wyrazimy tylko za pomocą tej zmiennej.
No cóż, pole powierzchni całkowitej to suma wszystkich ścianek. Jak wygląda ten graniastosłup? Jeśli tego nie widzisz to zrób rysunek.
Objętość to: \(\displaystyle{ V=P_{p}H}\), w podstawie mamy trójkąt równoboczny. Jaki jest wzór na pole trójkąta równobocznego?
Zadanie z 3 klasy gimnazjum, która nie miała jeszcze funkcji trygonometrycznych. Mnie przy użyciu tych funkcji wychodzi x=1/2, co daje objętość na minusie.
Nie bardzo rozumiem. Gdzie tutaj potrzebne są funkcje i na jakiej podstawie wyznaczyłaś wielkość \(\displaystyle{ x}\)?
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ