Obrót trapezu prostokątnego

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
naznaczony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 11 wrz 2010, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Арзамас-16
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 15 razy

Obrót trapezu prostokątnego

Post autor: naznaczony »

"Trapez prostokątny o wysokości 11 i kącie ostrym \(\displaystyle{ 60^{o}}\) i krawędzi podstawy 7. Obrócono w okół prostej zawierającej dłuższe ramie trapezu. Oblicz objętość i pole całkowite powstałej bryły"

W zasadzie mam tylko jedno pytanie do tego zadania, a nie jestem pewien, czy dobrze matematycznie rozumuję, więc proszę o korektę/wskazówkę.

Narysowałem sobie trapez prostokątny i go odbiłem w okół ww. boku. Zauważyłem, że jakby część tej odbitej strony trapezu przenieść to mogę stworzyć prostokąt. I mam właśnie pytanie, czy jeżeli tak zrobię to otrzymam walec?(mam nadzieję, że mnie zrozumiecie )

Czy raczej muszę dzielić wszystko na kilka ostrosłupów ?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Obrót trapezu prostokątnego

Post autor: piasek101 »

Musisz na kilka stożków.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Obrót trapezu prostokątnego

Post autor: Sherlock »

naznaczony pisze:i krawędzi podstawy 7
Która podstawa? Założyłem, że górna.
Poniżej rysunek, może komuś się przyda.

Trapez ABCD obraca się wokół dłuższego ramienia. Objętość powstałej bryły można policzyć tak:
V=objętość stożka powstałego z obrotu trójkąta ABF wokół boku BF plus objętość stożka powstałego z obrotu trójkąta AFE wokół boku FE minus objętość stożka powstałego z obrotu trójkąta DGE wokół boku GE minus objętość stożka powstałego z obrotu trójkąta DCG wokół boku CG
Podobnie pokombinować trza przy liczeniu powierzchni całkowitej.
Wszelkie potrzebne dane uzyskamy po wyliczeniu niewiadomych odcinków w danym trapezie i trójkątach (rysunek po prawej).
ODPOWIEDZ