Objętość i pole całkowite + zależności w trójkącie.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
IlPirata
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2012, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Objętość i pole całkowite + zależności w trójkącie.

Post autor: IlPirata »

Witam, miałbym do Was prośbę. Otóż chodzi mi tutaj o zrobienie 2 zadań.

1.W graniastosłupie prawidłowym czworokątnym przekątna bryły tworzy z płaszczyzną podstawy kąt 60 stopni, a krawędź podstawy jest równa 6. Oblicz objętość i Pole całkowite.

2.W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym wysokość jest równa 15. Oblicz objętość oraz pole całkowite jeśli krawędź ściany bocznej tworzy z płaszczyzną kąt 60 stopni.

Z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Objętość i pole całkowite + zależności w trójkącie.

Post autor: wujomaro »

1.
Zauważ, że powstanie trójkąt 30* 60* i 90* i bokach o długościach: przekątna podstawy, przekątna bryły i wysokość.
2.
Zauważ, że powstanie trójkąt 30* 60* i 90* i bokach o długościach: promień okręgu wpisanego w podstawę, wysokość bryły i wysokośc ściany bocznej.
Pozdrawiam!
IlPirata
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2012, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Objętość i pole całkowite + zależności w trójkącie.

Post autor: IlPirata »

Dzięki za to, że odpisałeś, ale akurat tyle wiedziałem. Problem mam z dalszymi obliczeniami.

Edit. Chodzi mi głównie o zadanie drugie. Z pierwszym sobie poradziłem.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2012, o 20:07 przez IlPirata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Objętość i pole całkowite + zależności w trójkącie.

Post autor: wujomaro »

Znasz wlasności takich trójkątów? Skoro tyle wiedziales, to nie powinieneś mieć z tym problemów. Pokaż obliczenia to sprawdzę.-- 16 maja 2012, o 20:16 --No to masz taki trojkąt, który ma boki: promien okręgu opisanego na podstawie, wysokosc bryły i krawędź boczna. Wysokość to \(\displaystyle{ 15=x \sqrt{3}}\)
\(\displaystyle{ x=5 \sqrt{3}}\) Czyli promien okręgu opisanego na podstawie to \(\displaystyle{ 5 \sqrt{3}}\)
Promień okręgu opisanego na podstawie to: \(\displaystyle{ R= \frac{2h}{3} \rightarrow h= \frac{a \sqrt{3} }{2}}\)
gdzie h to wysokosc podstawy, a a to krawędź podstawy. Obliczasz i gotowe.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ