Zrobienie ostrosłupa prawidłowego czworokątnego z drutu

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
matfizchem19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 5 maja 2012, o 17:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 8 razy

Zrobienie ostrosłupa prawidłowego czworokątnego z drutu

Post autor: matfizchem19 »

Postanowiono zrobić z drutu szkielet ostrosłupa prawidłowego czworokątnego, którego pole postawy wynosi \(\displaystyle{ 64 cm ^2}\) , a pole powierzchni bocznej - \(\displaystyle{ 48 cm ^2}\) . Ile drutu należy zużyć, jeżeli straty wynoszą \(\displaystyle{ 20 \%}\)?
Próbowałam zrobić to zadanie, jednak wydaje mi się, że coś jest nie tak. Wyszło mi, że potrzeba \(\displaystyle{ 62,4 cm}\) drutu.
Obliczyłam najpierw bok \(\displaystyle{ a}\) i wyszło mi \(\displaystyle{ 8 cm}\). Następnie podstawiłam ten bok we wzór na pole boczne ostrosłupa i wyszło mi, że wysokość ściany bocznej wynosi \(\displaystyle{ 3 cm}\). Potem z twierdzenia Pitagorasa obliczyłam krawędź wychodzącą z wierzchołka kwadratu do wysokości ostrosłupa i wyszło mi, że wynosi ona \(\displaystyle{ 5 cm}\). A później dodałam wszystkie krawędzie: \(\displaystyle{ 4 \cdot 8 + 4 \cdot 5}\) i wyszło mi \(\displaystyle{ 52}\). Z tego wyciągnęłam \(\displaystyle{ 20 \%}\) i dodałam. Co zrobiłam źle?
Ostatnio zmieniony 5 maja 2012, o 18:39 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jacek_Karwatka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 351
Rejestracja: 2 maja 2012, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 94 razy

Zrobienie ostrosłupa prawidłowego czworokątnego z drutu

Post autor: Jacek_Karwatka »

Obliczenia długości są ok
Jeśli straty wynoszą \(\displaystyle{ 20 \%}\) to znaczy że efektywnie wykorzystano \(\displaystyle{ 80 \%}\) drutu
inaczej mówiąc \(\displaystyle{ 52cm}\) to \(\displaystyle{ 80 \%}\), łatwo policzyć że \(\displaystyle{ 100 \%}\) to \(\displaystyle{ 65cm}\).

\(\displaystyle{ 20 \%}\) z \(\displaystyle{ 52}\) to nie to samo co \(\displaystyle{ 20 \%}\) z \(\displaystyle{ 65}\)
Ostatnio zmieniony 5 maja 2012, o 18:40 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ