Oblicz objętość ostrosłupa.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Oblicz objętość ostrosłupa.

Post autor: laser15 »

W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość \(\displaystyle{ a}\). Ściany boczne są trójkątami ostrokątnymi. Miara kąta między sąsiednimi ścianami bocznymi jest równa \(\displaystyle{ 2 \alpha}\). Wyznacz objętość tego ostrosłupa.


Wyszedł mi taki wynik: \(\displaystyle{ V= \frac{1}{12} \cdot a ^{2} \sqrt{3} \cdot \sqrt{ \frac{a ^{2}4\sin ^{2} \alpha }{4\sin ^{2} \alpha -1 }- \frac{3a ^{2} }{9} }}\)

Czy to jest dobry wynik?
Ostatnio zmieniony 5 maja 2012, o 20:51 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Sinus - \sin, symbol mnożenia - \cdot.
kosior
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 28 kwie 2012, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łowicz
Pomógł: 10 razy

Oblicz objętość ostrosłupa.

Post autor: kosior »

Wydaje mi się, że pod pierwiastkiem nie powinno być czwórki w liczniku. Sprawdź jeszcze raz.
Albo ja mam błąd, albo Ty
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Oblicz objętość ostrosłupa.

Post autor: piasek101 »

250509.htm
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Oblicz objętość ostrosłupa.

Post autor: laser15 »

Widziałem te rozwiązania, ale ja rozwiązałem to zadanie inaczej. Obliczyłem odcinek k-ten który jest jednym z ramion gdzie jest kąt \(\displaystyle{ \alpha}\) i potem wysokość z pitagorasa . Niektórych czynności które są w tych odpowiedziach wg nie robiłem. I właśnie zastanawiam się czy różnica polega na tym że gdzieś sie pomyliłem, obliczyłem złą metodą lub czy wyszło mi lub kosiorowi dobrze tylko to trzeba jeszcze uprościć
kosior
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 28 kwie 2012, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łowicz
Pomógł: 10 razy

Oblicz objętość ostrosłupa.

Post autor: kosior »

Rozwiązanie z CKE daje po prostym przekształceniu to, co mówiłem. Zatem oba rozwiązania są poprawne i nie wydaje mi się żeby ich sposób dochodzenia do rozwiązania był jedynym prawidłowym.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

Oblicz objętość ostrosłupa.

Post autor: laser15 »

Aha Dzięki Więc pewnie gdzieś sie rachunkowo tylko pomyliłem skoro ty tam nie masz 4
ODPOWIEDZ