Ostrosłup sześciokątny, kąt między ścianami.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
matolek1993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 27 lis 2011, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 2 razy

Ostrosłup sześciokątny, kąt między ścianami.

Post autor: matolek1993 »

Witam.
Mamy ostrosłup prawidłowy sześciokątny. Krawędź boczna jest 2 razy dłuższa od krawędzi podstawy. Oblicz kąt między ścianami.
No i zrobiłem sobie taki rysunek:

No i teraz pytanie - czy ten kąt jest zaznaczony poprawnie? A jeżeli tak to jak wyliczyć długość \(\displaystyle{ |RQ|}\)? Myślałem też o poprowadzeniu wysokości w trójkącie EDS i połączeniu z wysokością trójkąta ABS. Wtedy podstawą powstałego trójkąta byłoby \(\displaystyle{ 2* \frac{a \sqrt{3} }{2}}\)
I wtedy nie miałbym żadnego problemu z wyliczeniem tego kąta, ale... czy dobrze myślę?:)
(Jeżeli myślę źle, to proszę o wskazówki)
Pozdrawiam.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Ostrosłup sześciokątny, kąt między ścianami.

Post autor: Tmkk »

Nie, kąt nie jest zaznaczony poprawnie. Wpisz w grafice na Googlach "kąt dwuścienny" i zobacz jak wygląda.
matolek1993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 27 lis 2011, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 2 razy

Ostrosłup sześciokątny, kąt między ścianami.

Post autor: matolek1993 »

Hmm, czyli mam poprowadzić wysokość z wierzchołka C i analogicznie z wierzchołka A na BS? (te wysokości będą mieć punkt wspólny).
Czy może jednak tak jak mówiłem trzeba poprowadzić wysokość w trójkącie EDS i połączyć z wysokością trójkąta ABS. (długość podstawy byłaby znana)
Cholera, w poniedziałek piszę sprawdzian z Ostrosłupów, a nie było mnie na żadnej lekcji z powodu choroby i jestem troszkę w kropce.
PS.Może widział ktoś jakąś ciekawą stronkę na której byłoby wszystko (i to najlepiej w 'pigułce')?
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Ostrosłup sześciokątny, kąt między ścianami.

Post autor: Tmkk »

matolek1993 pisze:Hmm, czyli mam poprowadzić wysokość z wierzchołka \(\displaystyle{ C}\) i analogicznie z wierzchołka \(\displaystyle{ A}\) na \(\displaystyle{ BS}\)? (te wysokości będą mieć punkt wspólny).
Dokładnie tak.

Powstanie ci trójkąt równoramienny \(\displaystyle{ AB'C}\) i masz obliczyć kąt \(\displaystyle{ \angle AB'C}\), gdzie \(\displaystyle{ B'}\) jest punktem wspólnym tych wysokości.
matolek1993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 27 lis 2011, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 2 razy

Ostrosłup sześciokątny, kąt między ścianami.

Post autor: matolek1993 »

Hmm, czyli później wysokość \(\displaystyle{ CB'}\) z trójkąta \(\displaystyle{ CBS}\),a później mamy dany cały \(\displaystyle{ AB'C}\) i ustalenie tego kąta do żaden problem. Dobrze myślę?
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Ostrosłup sześciokątny, kąt między ścianami.

Post autor: Tmkk »

jeżeli miedzy słowem "później" a "wysokość" ma być "policzyć", to tak.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Ostrosłup sześciokątny, kąt między ścianami.

Post autor: Sherlock »

Tmkk już wszystko wyjaśnił, ja uzupełnię tylko o ilustrację, może komuś się przyda:

Na końcu proponuję w trójkącie AB'C skorzystać z tw. cosinusów.
ODPOWIEDZ