oblicz objętość ostrosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

oblicz objętość ostrosłupa

Post autor: laser15 »

Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny, którego podstawa ABCD jest kwadratem o boku a. Odległość spodka wysokości ostrosłupa od krawędzi bocznej jest równa d. Wyznacz objętość ostrosłupa. ( Nie mam pojecia jak to może wygladać i jak sie za to zabrać... )
Awatar użytkownika
Hausa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 448
Rejestracja: 25 sty 2010, o 17:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szastarka
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 50 razy

oblicz objętość ostrosłupa

Post autor: Hausa »

\(\displaystyle{ S}\) - wierzchołek ostrosłupa,
\(\displaystyle{ S'}\) - spodek wysokości,
\(\displaystyle{ E}\) - punkt styczności między "d" a krawędzią boczną.

d jest prostopadłe do krawędzi bocznej, możemy zauważyć, że trójkąty \(\displaystyle{ SS'A}\) i \(\displaystyle{ S'EA}\) są podobne. Możesz policzyć długości wszystkich boków tego mniejszego trójkąta, a jak już je policzysz to wysokość ostrosłupa liczysz wykorzystując podobieństwo trójkątów.
laser15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lis 2011, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 8 razy

oblicz objętość ostrosłupa

Post autor: laser15 »

czyli d jest równe \(\displaystyle{ \frac{a}{2}}\) ? Bo tylko to mi przychodzi do głowy ;]
Awatar użytkownika
Hausa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 448
Rejestracja: 25 sty 2010, o 17:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szastarka
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 50 razy

oblicz objętość ostrosłupa

Post autor: Hausa »

laser15 pisze:czyli d jest równe \(\displaystyle{ \frac{a}{2}}\) ? Bo tylko to mi przychodzi do głowy ;]
Niby na jakiej podstawie ? Masz obliczyć \(\displaystyle{ \left| SS'\right|}\) , mając dane \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ d}\) więc po co próbujesz je od siebie uzależniać? Co najwyżej możesz sobie zapisać, że długość \(\displaystyle{ \left| S'A\right|}\) jest równa połowie długości przekątnej podstawy, wtedy \(\displaystyle{ \left| EA\right|}\) z tw. Pitagorasa. I wtedy wysokość ostrosłupa już łatwo można policzyć z tego podobieństwa.
ODPOWIEDZ