Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
xxx13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 mar 2012, o 14:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trzebiatów

Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Post autor: xxx13 »

Oblicz cosinus kąta zawartego między ścianami bocznymi ostrosłupa czworokątnego prawidłowego, wiedząc że: Pole powierzchni podstawy jest takie samo jak pole ściany bocznej.
[iwonka]
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2 mar 2012, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz
Pomógł: 4 razy

Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Post autor: [iwonka] »

Sciany boczne sa na pewno trojkątami rownoramiennymi. Nalezy zatem znalezc cos kata miedzy wysokosciami scian bocznych majacymi spodek na jednej krawedzi bocznej.
Trzeba bedzie policzyc te wysokosc sciany bocznej.
xxx13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 mar 2012, o 14:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trzebiatów

Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Post autor: xxx13 »

Wiem tylko tyle, że muszę wykorzystac twierdzenie cosinusów, a nie miałem jeszcze przerabianego tego działu wgl na lekcjach. Zadanie znalazł nauczyciel w jakimś zbiorze i dał dodatkowo na ocenę. Obliczyłem sobie kolejno ile wynosi wysokośc ściany bocznej, która pada na na bok "a". Następnie z twierdzenia Pitagorasa doszedłem ile mają ramiona tego trójkąta i obliczyłem długośc wysokości, która wychodzi z wierzchołka gdzie między ramieniem, a podstawą. I tutaj nie wiem czy nie jestem w błędzie. Trójkąt, który tworzą 2 wysokości wychodzące z tych właśnie wierzchołków i przekątna podstawy, powinien zostac wykorzystany do twierdzenia cosinusów ?
[iwonka]
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 2 mar 2012, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz
Pomógł: 4 razy

Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Post autor: [iwonka] »

Trojkat utworzony z tych wysokosci i przekatnej podstawy to jest rownoramienny. Wszystkie boki znasz i masz policzyc cos kata miedzy ramionami tego trojkata.
Mozna go podzielic wysokoscia padajaca na podstawe i obliczyc najpierw \(\displaystyle{ cos \frac{ \alpha }{2}}\) a nastepnie ze wzoru na cos podwojonego kata obliczyc \(\displaystyle{ cos \alpha}\).
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Post autor: anna_ »

AU
AU
309a8f21512f4e53.png (13.66 KiB) Przejrzano 1749 razy
[/url]

Chodz o kąt \(\displaystyle{ \alpha}\). Twierdzenie cosinusów musisz zastosować dla trójkąta \(\displaystyle{ DBE}\)
(czerowne odcinki to wysokości odpowiednich ścian bocznych poprowadzonych na krawędź \(\displaystyle{ CS}\))
xxx13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 mar 2012, o 14:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trzebiatów

Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Post autor: xxx13 »

Po moich obliczeniach wyszło mi, że: cos=13/17

Dobrze ?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Post autor: anna_ »

Jakie masz ramię tego trójkąta \(\displaystyle{ DBE}\)?-- dzisiaj, o 20:50 --Podaj jeszcze przy okazji wysokośc ściany bocznej i krawędź.

Mam inny wynik.
xxx13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 mar 2012, o 14:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trzebiatów

Cosinus kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.

Post autor: xxx13 »

Udało mi się skończyc to zadanie. Wynik powinien byc następujący: cos=-1/16. Tak podał autor zbioru. Dziękuję za zainteresowanie pomocą.
ODPOWIEDZ