Objętość ostrosłupa. Jedna wątpliwość (krótkie)...

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Krawat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2010, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolskie

Objętość ostrosłupa. Jedna wątpliwość (krótkie)...

Post autor: Krawat »

Cześć. Mam problem z takim zadaniem:
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o polu 1 \(\displaystyle{ m^{2}}\) . dwie ściany boczne tego ostrosłupa sa prostopadłe do podstawy, a dwie pozostałe tworzą z nią kąty: 30 stopni i 60 stopni. Oblicz objetość tego ostrosłupa.

Znalazłem w internecie rozwiązanie z dobrym wynikiem, ale mam wątpliwości co do rysunku:


Mamy podane że dwie ściany tworzą z podstawą podane kąty, a dwie pozostałe są do niej prostopadłe. Natomiast na ryskunku to krawędzie boczne tworzą te kąty z krawędzią podstawy.
Na pewno to ja źle rozumuję, bo wynik jest dobry, tam gdzie podałem. Tylko bym chciał się dowiedzieć, czemu tak jest jak na rysunku
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Objętość ostrosłupa. Jedna wątpliwość (krótkie)...

Post autor: octahedron »

Bo akurat w tym ostrosłupie kąty nachylenia krawędzi to równocześnie kąty nachylenia ścian, gdyby te dwie ściany nie były prostopadłe, tak by nie było.
Krawat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2010, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolskie

Objętość ostrosłupa. Jedna wątpliwość (krótkie)...

Post autor: Krawat »

Już rozumiem. Rysowałem te kąty w innym miejscu, nie zauważyłem, że można tak je "przesunąć". Teraz wszystko jasne, wyszło dzięki!
ODPOWIEDZ