Ściany w sześcianie

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Gastly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 6 lut 2012, o 07:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ctg 60
Podziękował: 2 razy

Ściany w sześcianie

Post autor: Gastly »

Sześcian pomalowano na czarno i rozcięto na \(\displaystyle{ 125}\) mniejszych sześcianików. Ile wśród nich nie ma ani jednej ściany pomalowanej na czarno?

a) \(\displaystyle{ 25}\)
b) \(\displaystyle{ 27}\)
c) \(\displaystyle{ 39}\)
d) \(\displaystyle{ 45}\)
e) \(\displaystyle{ 86}\)
szw1710

Ściany w sześcianie

Post autor: szw1710 »

Policz ile jest sześcianów "zewnętrznych", a ile jest całkowicie wewnątrz sześcianu. Widziałeś kostkę Rubika? Wyobraź sobie taką \(\displaystyle{ 5\times 5\times 5}\). Odpowiedzi nie podam, nic Ci po niej. Policz.
Ostatnio zmieniony 8 lut 2012, o 10:55 przez szw1710, łącznie zmieniany 2 razy.
Gastly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 6 lut 2012, o 07:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ctg 60
Podziękował: 2 razy

Ściany w sześcianie

Post autor: Gastly »

Ja nie chcę odpowiedzi tylko o sposób rozwiązania takiego zadania. Próbuję to sobie wyobrazić. Szukałem jakiś ładnych liczb typu \(\displaystyle{ 6 \times 5}\) ale wychodzi za dużo sześcianów. Tak, widziałem. (Czemu sądzisz że jestem dziewczyną? :D - Ten nick co mam to jest nazwa pewnego stworka z regionu Kanto ale podejrzewam że nie oglądasz Pokemonów :D). Oczywiście te zewnętrzne będą pomalowane, a te w środku nie, no ale nie mogę sobie tego wyobrazić za bardzo..
Awatar użytkownika
cyberciq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 43 razy

Ściany w sześcianie

Post autor: cyberciq »

Gastly, to dość proste. Wszystkich sześcianików małych jest 125,a tych, które nie mają ani jednej ściany pomalowanej na czarno jest 27, bo tworzą one taki mały sześcian(złożony z 3x3x3 sześcianików), wewnątrz tego dużego. Narysuj sobie to najlepiej w różny sposób, od góry, trójwymiarowo i mam nadzieję, że zobaczysz
Pozdrawiam
szw1710

Ściany w sześcianie

Post autor: szw1710 »

Gastly, przepraszam Cię najmocniej za zmianę płci. Jakoś mi się wydało, że dziewczyna pisze, potem sprawdziłem czy jesteś niebieski czy różowy i zapomniałem podmienić. Nie gniewaj się!!!

W poprzednim poście dokonałem operacji zmiany płci na właściwą
Gastly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 6 lut 2012, o 07:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ctg 60
Podziękował: 2 razy

Ściany w sześcianie

Post autor: Gastly »

Racja. Dzięki, zrozumiałem to, nie było takie trudne.
ODPOWIEDZ