Przekrój osrosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
Andrzejmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 19 lis 2006, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 13 razy

Przekrój osrosłupa

Post autor: Andrzejmm »

W ostosłupie prawidłowym trójkątnym o podstawie ABC i wierzchołku S poprowadzono płaszczyznę przechodzącą przez środki krawędzi AC, BC, AS, BS. Pole otrzymanego w ten sposób przekroju jest 4 razy mniejsze od pola powierzchni bocznej tego ostrosłupa. Oblicz kosinus kąta nachylenia ściany bocznej ostrosłupa do jego płaszczyzny podstawy.

We wskazówce załączonej do zadania jest napisane , by wykazać, że przekrój ów jest prostokątem. W tym miałem kłopot.
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

Przekrój osrosłupa

Post autor: Lady Tilly »

Weź pod uwagę fakt, iz sciany boczne są trójkatami równoramiennymi. Nachylenie odcinka łżczącego środki AC i AS oraz odcinka łączącego środki BC i BS do płaszczyzny podstawy ma taki sam kąt. Z kolei odcinek łaczacy srodki boków podstawy jest równoległy do AB i zarazem jest równoległy do odcinka łaczacego środki boków AS i BS.
Awatar użytkownika
Andrzejmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 19 lis 2006, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 13 razy

Przekrój osrosłupa

Post autor: Andrzejmm »

To za mało. Na tej podstawie mogę wysnuć tylko , że przekrój jest równoległobokiem.
Myślę, że trzeba pokazać, że w przekroju wszystkie kąty są proste.
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Przekrój osrosłupa

Post autor: Sir George »

Andrzejmm pisze:Na tej podstawie mogę wysnuć tylko , że przekrój jest równoległobokiem.
Tak, a następnie zauważ, że przekrój jest zachowywany w symetrii względem płaszczyzny pionowej zawierającej wysokość i wierzchołek C ostrosłupa. Stąd otrzymujesz
Andrzejmm pisze:że w przekroju wszystkie kąty są proste.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Andrzejmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 19 lis 2006, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 13 razy

Przekrój osrosłupa

Post autor: Andrzejmm »

przekrój jest zachowywany w symetrii względem płaszczyzny pionowej zawierającej wysokość i wierzchołek C ostrosłupa
Nie rozumiem albo nie wiem co to ma dać. Ta płaszczyzna jest prostopadła do podstawy i ma z nią tylko jeden punkt wspólny C?
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Przekrój osrosłupa

Post autor: florek177 »

W trójkącie równoramiennym ( rówenobocznym ) odcinek łączący środki ramion jest równy połowie jego podstawy. Mamy wspólną podstawę, więc dwa boki czworokąta są równe a/2 , gdzie a - bok podstawy. Pozostałe dwa boki są równe ( łączą środki ramion ze środkami krawędzi podstawy).
Przekrój jest symetryczny względem płaszczyzny prostopadłej do podstawy i przechodzącej przez jej wysokość, więc nie może być równolgłobokiem - jest więc prostokątem lub kwadratem.
Awatar użytkownika
Andrzejmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 19 lis 2006, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 13 razy

Przekrój osrosłupa

Post autor: Andrzejmm »

Rozumiem. Jeśli chodzi o ten drugi bok prostokąta- przekroju to ma on miarę b/2, co wynika z podobieństwa trójkątów, gdzie b to długość krawędzi bocznej ostrosłupa.
ODPOWIEDZ