Kula wpisana w graniastosłup prosty. Obliczyć Pc i V

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
pawcio1017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 paź 2009, o 12:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O-da
Podziękował: 8 razy

Kula wpisana w graniastosłup prosty. Obliczyć Pc i V

Post autor: pawcio1017 »

W graniastosłup prosty o podstawie trapezu równoramiennego, w którym kąt ostry = 60 stopni wpisano kulę o promieniu 10. Oblicz P i V graniast.


Doszedłem tylko do wniosków że H graniastosłupa i hp podstawy (trapezu) są równe i wynoszą 2*R=20.
jamboree
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 3 maja 2010, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PT
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Kula wpisana w graniastosłup prosty. Obliczyć Pc i V

Post autor: jamboree »

Kula jest styczna do środków każdej ze ścian. Narysuj sobie ich przekątne i w odpowiedni sposób połącz. Wiedząc, że kula ma \(\displaystyle{ r=10; d=20}\), wiemy też że jest to średnia arytmetyczna 2 podstaw trapezu. Narysuj sobie też wysokości podstaw (trapezów) i wyznacz długość odcinka na dłuższej podstawie od punktu spodka wysokości do wierzchołka trapezu (masz wysokość i kąt 60 stopni więc większego problemu być nie powinno), pozostałą część podstawy oznacz jako x. W ten sposób policzysz długość obu podstaw trapezu, a co za tym idzie V i P całego graniastosłupa

Mam nadzieję, że pomogłem
pawcio1017
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 17 paź 2009, o 12:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: O-da
Podziękował: 8 razy

Kula wpisana w graniastosłup prosty. Obliczyć Pc i V

Post autor: pawcio1017 »

Troche mało zrozumiale to napisałeś i tyle to i ja wyliczyłem tyle, ze dalej nie wychodzi nic sensownego bo nadal mamy niewiadomą b (długosc jednej z podstaw)
ODPOWIEDZ