Pare zadań mnie typowych stereometira.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Maref
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 9 lut 2010, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krupski Młyn

Pare zadań mnie typowych stereometira.

Post autor: Maref »

1. Krawędź boczna ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego ma długość 2a. Dłuższa przekątna podstawy jest równa krawędzi bocznej. Wykaż, że wysokość H tego ostrosłupa spełnia warunek H>1,5a
2.pojemnik ma kształt graniastosłupa prawidłowego trójkątnego o krawędzi podstawy 4cm. Wlano do niego wodę, która sięga na wysokość 10cm. Do pojemnika wpadła sześcienna kostka. Poziom wody podniósł się o 2cm. Oblicz długość krawędzi kostki. Wynik zaokrąglij do 0,1.
3. Trzy zbiorniki na paliwo w kształcie walca, o średnicy 50m i wysokości 60m, mają być na zewnątrz dwukrotnie pomalowane farbą. Jeden litr farby wystarczy pomalowanie 10 m^{2} powierzchni. Ile litrów farby potrzeba na pomalowanie tych zbiorników?
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Pare zadań mnie typowych stereometira.

Post autor: tometomek91 »

1. Zauważ, że wysokość tego ostrosłupa to wysokość trójkąta równobocznego o boku równym \(\displaystyle{ 2a}\), czyli jego wysokość to \(\displaystyle{ a\sqrt{3}>1,5a}\).
2. Szkic: oblicz objętość wody przed wpadnięciem kostki i po wpadnięcu. Z prawa Archimedesa mamy, że różnica znalezionych wartości to objętość ciała zanurzonego w płynie.
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Pare zadań mnie typowych stereometira.

Post autor: loitzl9006 »

Do trzeciego potrzebujemy policzyć pole powierzchni walca.
Jeżeli rozwinęlibyśmy boczną powierzchnię walca to otrzymamy z niej prostokąt o wymiarach \(\displaystyle{ 2 \pi r \times H}\).
ODPOWIEDZ