Objętość kuli opisanej na stożku

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
okulista
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 gru 2011, o 10:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nysa
Podziękował: 13 razy

Objętość kuli opisanej na stożku

Post autor: okulista »

Witam.

Mam problem z zadaniem o treści " Promień podstawy stożka jest równy r a kąt między tworzącą stożka i jego podstawą ma miarę \(\displaystyle{ \alpha}\) . Oblicz objętość kuli opisanej na tym stożku.

Nie za bardzo rozumiem co mam liczyć w tym zadaniu. Innych danych nie miałem podanych. A przecież w kulę można wpisać przeróżnych kształtów stożki np przy wpisaniu stożka o kącie rozwarcia
\(\displaystyle{ \beta = 90 stopni, R=r}\)

\(\displaystyle{ \beta > 90 stopni, R>r}\)

\(\displaystyle{ \beta < 90 stopni, R>r}\)

Czy istnieje jakieś uniwersalne rozwiązanie tego zadania czy mam to potraktować jako brak kompletnych danych ?
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Objętość kuli opisanej na stożku

Post autor: Sherlock »

okulista pisze:Nie za bardzo rozumiem co mam liczyć w tym zadaniu. Innych danych nie miałem podanych. A przecież w kulę można wpisać przeróżnych kształtów stożki
racja, Ty zaś masz w zadaniu konkretny stożek tzn. o promieniu podstawy r i kącie między tworzącą i podstawą alfa. Zadanie sprowadza się do obliczenia (np. z tw. sinusów) długości promienia okręgu opisanego na trójkącie równoramiennym (przekrój stożka).
ODPOWIEDZ