Male pytanie o płaszczyzne na wektorach

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
frozzins
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 14 wrz 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy
Podziękował: 5 razy

Male pytanie o płaszczyzne na wektorach

Post autor: frozzins »

Witam,

Mam jedno pytanie dotyczące wektorów w R3

Otóż książki podają iż powiedzmy mając podane współrzędne trzech punktów\(\displaystyle{ A,B,C}\) można wyznaczyc rownanie płaszczyzny na której leżą te trzy punkty poprzez obliczenie iloczynu wektorowego powiedzmy \(\displaystyle{ \vec{AB} oraz \vec{AC}}\) , a następnie podstawienie punktu A i wyliczenie równania ogólnego płaszczyzny.

Jednak z tego co wiem to iloczyn wektorowy tych dwóch wektorów będzie prostopadły do naszej szukanej płaszczyzny? mam rację? A podstawiają punkt A tylko ustalimy gdzie jest plaszczyzna położona ;/

Czegoś nie ogarnąłem..?

Pozdrawiam!!
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Male pytanie o płaszczyzne na wektorach

Post autor: chris_f »

Wyliczając iloczyn wektorowy \(\displaystyle{ \vec{AB}\times\vec{AC}}\) otrzymamy wektor, który jest prostopadły do płaszczyzny wyznaczonej przez te trzy punkty (dwa wektory). Taki wektor jest wektorem normalnym płaszczyzny, a więc jego współrzędne są współczynnikami \(\displaystyle{ A,B,C}\) równania ogólnego płaszczyzny \(\displaystyle{ Ax+By+Cz+D=0}\).
Brakuje nam zatem współczynnika \(\displaystyle{ D}\) a ten znajdujemy podstawiając współrzędne jakiegoś punktu z tej płaszczyzny, np. \(\displaystyle{ A}\).
frozzins
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 14 wrz 2008, o 17:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy
Podziękował: 5 razy

Male pytanie o płaszczyzne na wektorach

Post autor: frozzins »

Dzieki bardzo. Dzieki temu doszlem jak to działa (ale mam braki ;p)


Olek
ODPOWIEDZ