Pytania natury geometrycznej

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Zedd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował: 3 razy

Pytania natury geometrycznej

Post autor: Zedd »

Witam, ile razy potrzebowałem matematycznej pomocy tyle razy ktoś tutaj podsunął mi podpowiedź. Mam nadzieję, że tak też będzie tym razem.
Oto kilka pytań natury geometrycznej:
1)Jak znaleźć wielościan, którego liczba przekątnych jest równa zadanej liczbie?
2)Czy istnieje jakiś związek pomiędzy liczbą przekątnych w wielościanie a liczbą wierzchołków, krawędzi i ścian?(Czy ma ta zależność jakiś związek ze wzorem Eulera?)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, o 14:15 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Część postu usunięta ze względu na temat nieadekwatny do działu, w którym post został umieszczony. Poprawa wiadomości.
magnolia91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 8 lip 2008, o 19:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Kraków
Pomógł: 6 razy

Pytania natury geometrycznej

Post autor: magnolia91 »

są tylko wzory dla szczególnych wielościanów - np. graniastosłup o podstawie n-kąta :
n(n-3)
dowód:
n to liczba wierzchołków u podstawy graniastosłupa, a graniastosłup ma takich(identycznych) podstaw dwie. Rozważmy dolną podstawę. Każdy jej wierzchołek(a jest ich oczywiście n) łączy się z n-3 wierzchołkami podstawy górnej(3 wierzchołki odpadaja, ponieważ po połączeniu ich z wyjściowym wierzchołkiem powstałyby: krawędź boczna i dwie przekątne ścian bocznych, a my liczymy tylko przekątne graniastosłupa). Więc stąd wzór n(n-3). A więcej przekatnych juz nie ma, ponieważ wierzchołki z dolnej podstawy połączyły się z tymi z górnej
ODPOWIEDZ