Podstawą ostrosłupa ABCS jest trójkąt równoramienny ABC

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
bliznieta07129
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 436
Rejestracja: 19 lut 2011, o 10:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Podstawą ostrosłupa ABCS jest trójkąt równoramienny ABC

Post autor: bliznieta07129 »

Podstawą ostrosłupa ABCS jest trójkąt równoramienny ABC, w którym kąt ostry między ramionami AB i AC ma miarę \(\displaystyle{ \alpha}\) . Ściana boczna BCS jest przystająca do trójkąta ABC i prostopadła do płaszczyzny podstawy. Wykaż, że krawędź BS tworzy z krawędzią AB kąt \(\displaystyle{ \beta}\) taki, że \(\displaystyle{ cos \beta =sin ^{2} 0,5 \alpha}\)
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Podstawą ostrosłupa ABCS jest trójkąt równoramienny ABC

Post autor: mat_61 »

Wskazówka:

Zrób sobie rysunek i zaznacz na nim dane podane w zadaniu.
Oznacz wysokość SD ściany BCS.

Oblicz kolejno (jako funkcję długości ramienia trójkąta ABC oznaczając \(\displaystyle{ |AC|=a}\)):

a) \(\displaystyle{ |AD|=|DS|=...}\) - z trójkąta ADC i funkcji cosinus.
b) \(\displaystyle{ |AS|^{2}}\) z trójkąta prostokątnego ADS i tw. Pitagorasa
c) miarę kąta \(\displaystyle{ \beta}\) z trójkąta ABS (równoramiennego) i tw. cosinusów.
v_vizis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 30 sty 2010, o 20:28
Płeć: Kobieta
Podziękował: 96 razy
Pomógł: 8 razy

Podstawą ostrosłupa ABCS jest trójkąt równoramienny ABC

Post autor: v_vizis »

Podłączam się do tematu. Nie wiedziałam czy mój wniosek jest prawidłowy, ale widząc po tym wątku to raczej tak. Wyszło mi coś takiego \(\displaystyle{ \cos ^{2} \alpha =\cos \beta}\) i nie wiem jak z tego wyjść (przecież nie ma kątów połówkowych na maturze) dlatego postanowiłam zamieścić swoje pytanie.

Jak dokończyć wyrażenie, które zamieściłam. Może ma ktoś jakiś inny pomysł na to zadanie?

Pozdrawiam
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Podstawą ostrosłupa ABCS jest trójkąt równoramienny ABC

Post autor: mat_61 »

Nie wiem skąd powstała podana przez Ciebie równość. Napisz całe swoje rachunki to będzie można coś powiedzieć.
Z pewnością rachunki wg moich wskazówek prowadzą wprost do podanego wyniku (nie trzeba korzystać ze wzorów na kąty połówkowe).
ODPOWIEDZ