Graniastosłup prawidłowy trójkątny i koło wpisane w srodek

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
spotpl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 23:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łęczyca

Graniastosłup prawidłowy trójkątny i koło wpisane w srodek

Post autor: spotpl »

Witam drodzy forumowicze. Mam ogronny problem i prośbe w pomocy w jego rozwiązaniu..
Chodzi mi o stworzenie graniastosłupa prawidołwego trójkątnego [podstawa trójkat równoboczny) i wpisanego w środek koła o średnicy 12 cm.
Chciałem to stworzyć w rzeczywistości z płyty plexi oraz piłki plastikowej lub klejonych płyt o średnicy 120mm. Wszystko ma być sklejone sylikonem i na gorąco zgrzane i zalane wodą.. a potrzebuje zeby piłka w środku nie latała i była idealnie wpasowana w graniastosłum. czy ktoś jest mi w stanie obliczyć o jakich wymiarach powinien być graniastosłup tak aby w środek idealnie dopasowac takie koło ?
Dziekuje z góry za pomoc i pozdrawiam!
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3247 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny i koło wpisane w srodek

Post autor: anna_ »

Podstawy graniastosłupa - trójkąty równoboczne o boku \(\displaystyle{ 12 \sqrt{3} cm}\)
Ściany boczne - prostokąty o bokach \(\displaystyle{ 12 \sqrt{3} cm}\)x\(\displaystyle{ 12cm}\)
Promień kuli \(\displaystyle{ 6 cm}\)

Wymiary podstawy i ścian są wymiarami wewnętrznymi, nie wiem jaka jest grubość tego materiału, z którego będzie wykonany model.
ODPOWIEDZ