Kulka, stozek i walec.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
kaakata
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2011, o 18:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-wa

Kulka, stozek i walec.

Post autor: kaakata »

Witajcie, mam ogromny problem z dwoma zadaniami. Nie mam pojęcia jak je poprawnie rozwiązać. Bardzo, bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuje.

1) Naszkicuj dwa różne walce, które mają taki sam promień podstawy r, a przekątne przekroju osiowego każdego z tych walców przecinają się pod kątem 60stopni. Dla \(\displaystyle{ r=6}\)oblicz, o ile \(\displaystyle{ cm^2}\) pole powierzchni całkowitej jednego walca jest większe od pola powierzchni całkowitej drugiego walca. Wynik zaokrąglij do \(\displaystyle{ 1cm^2}\).

H wychodzi mi \(\displaystyle{ 4\sqrt{3}}\), ale w obydwu walcach, więc coś chyba nie tak z moim rozumowaniem.

2) Powierzchnia boczna stożka po rozwinięciu jest wycinkiem koła. Kąt środkowy tego wycinka ma 288stopni. Pole powierzchni bocznej stożka jest równe \(\displaystyle{ 500\pi}\). Oblicz objętość tego stożka.
r wychodzi mi 25 i na tym stoję w kropce.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2011, o 18:54 przez Justka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
alfgordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2176
Rejestracja: 10 lis 2010, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 379 razy

Kulka, stozek i walec.

Post autor: alfgordon »

2) skorzystaj ze wzoru na pole wycinka koła, j est ci potrzebna długość łuku który też wyliczysz ze wzoru(innego)

mając już obliczoną "tworzącą stożka" i promień koła wyliczysz wysokość z tw. Pitagorasa
ODPOWIEDZ