Stożek, na literach (sprawdzenie)

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Sejwer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 cze 2010, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Obok W-wy
Podziękował: 1 raz

Stożek, na literach (sprawdzenie)

Post autor: Sejwer »

Witam, chciałem prosić o sprawdzenie zadania które rozwiązałem, niestety nie mam odpowiedzi i nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem.

Treść: Tworząca stożka o długości "l" jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem o mierze alfa. Oblicz Pole powierzchni bocznej i objętość tego stożka.

Oczywiście wyjąłem ten trójkąt. Oznaczyłem przy prostokątne \(\displaystyle{ H}\) i \(\displaystyle{ r}\). I z funckji trygonometrycznych (czy jakoś tak xD) wyszło mi:
\(\displaystyle{ H = l\sin \alpha}\)
r= l*cos \(\displaystyle{ \alpha}\)

Z tego obliczyłem V = \(\displaystyle{ \frac{1}{3} \pi l^{2} cos^{2} * lsin \alpha}\)
a Pb= \(\displaystyle{ pi *l ^{2} *cos \alpha}\)
Prosiłbym o sprawdzenie Z góry dziękuje
Ostatnio zmieniony 28 mar 2011, o 21:51 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Znacznik [latex] umieszczaj na początku wzoru. Popraw wszystkie wzory jak poprawiłem pierwszy. Zamiast * użyj \cdot
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Stożek, na literach (sprawdzenie)

Post autor: norwimaj »

Sejwer pisze: Z tego obliczyłem V = \(\displaystyle{ \frac{1}{3} \pi l^{2} cos^{2} * lsin \alpha}\)
Zagłodziłeś kosinusa. Miało być chyba
\(\displaystyle{ \frac{1}{3} \pi l^{2} \cos^{2}\alpha\; l\sin \alpha}\).

Poza tym nieźle.
Sejwer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 cze 2010, o 21:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Obok W-wy
Podziękował: 1 raz

Stożek, na literach (sprawdzenie)

Post autor: Sejwer »

domyślam się że po cosinusie musi być alfa ale ten "tex" kasuje mi wyrazy -.-, chyba z 6 razy edytowałem ten post

Wielkie dzięki.
ODPOWIEDZ