Zadanie z kopułą

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
goldenka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 220
Rejestracja: 10 wrz 2005, o 12:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock/Kraków
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 10 razy

Zadanie z kopułą

Post autor: goldenka »

Kopuła Bazyliki Św. Piotra w Watykanie ma kształt półsfery o promieniu 28 m. Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych, na centralnie ustawionym rusztowaniu, umocowano poziomą platformę w kształcie koła. Największa odległość tej platformy od sklepienia równa jest 2,5 m. a najmniejsza 1,5 m. Jaka jest powierzchnia tej platformy?

Szczerze mówiąc to nie za bardzo kapuję o co chodzi z tą platformą. Rozumiem, że jej najmniejsza odległość od sklepienia jest równa 1,5 metra bo platforma jest za duża aby się podnieść wyżej. Ale skąd te 2,5 metra?? Myślałam o tym, że może ta platforma ma dotykać ścian kopuły tak, aby prace renowacyjne mogły być kontynuowane, czyli mogłoby to być możliwe do wysokości 2,5 metra od sklepienia, ale jak na mój 'gust' platforma moze dotykać ścian kopuły jedynie na wysokości 1,5 metra od sklepienia.
Proszę o pomoc:) Dzięki.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Zadanie z kopułą

Post autor: florek177 »

Odległość jest do stycznej w danym punkcie kopuły.
Z pitagorasa mamy:

\(\displaystyle{ r = \sqrt{(28 - 1,5)^{2} - (28 - 2,5)^{2}}}\)
goldenka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 220
Rejestracja: 10 wrz 2005, o 12:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock/Kraków
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 10 razy

Zadanie z kopułą

Post autor: goldenka »

mógłbyś mi to jakoś narysować i przesłać na maila? nie mogę sobie tego wyobrazić:/
anaca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2007, o 02:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wrocław

Zadanie z kopułą

Post autor: anaca »

jesli nie umiesz sama zrobic zadania to po co je wysylasz na Polibude...?
ODPOWIEDZ