graniastosłupy i ostrosłupy

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
brisingr33
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 27 kwie 2009, o 20:05
Płeć: Kobieta
Podziękował: 34 razy

graniastosłupy i ostrosłupy

Post autor: brisingr33 »

1. Prostopadłościenną sztabę srebra o wymiarach 1cm, 2cm, 4cm przetopiono na bryłę w kształcie ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy długości 2cm. Jaka jest wysokość ostrosłupa?

2. Dziecko nasypuje piasek do foremek w kształcie ostrosłupa prawidłowego sześciokątnego o krawędzi podstawy 5 cm i krawędzi bocznej 13 cm. Następnie przesypuje go do wiaderka w kształcie graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego o wysokości 36 cm i krawędzi podstawy dwa razy większej niż krawędź podstawy foremki. Jaką część wiaderka wypełniło dziecko wsypując 6 foremek piasku?
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

graniastosłupy i ostrosłupy

Post autor: Lbubsazob »

Zad. 1
Liczysz objętość prostopadłościanu o wymiarach \(\displaystyle{ 1 \times 2 \times 4}\) i to jest równe objętości ostrosłupa \(\displaystyle{ \frac{1}{3} \cdot 2^2 \cdot H}\). Po prostu wyznacz z tego \(\displaystyle{ H}\).

Zad. 2
Oblicz wysokość ostrosłupa z Pitagorasa (połowa dłuższej przekątnej sześciokąta foremnego jest równa długości jego boku), a potem objętość tej bryły, a następnie objętość drugiej bryły, tylko że tu masz graniastosłup, czyli nie mnożysz przez \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\). Bok podstawy to \(\displaystyle{ 10}\), a pole sześciokąta to 6 trójkątów równobocznych o boku \(\displaystyle{ 10}\). Na koniec odwiększej bryły odejmij 6 mniejszych.
ODPOWIEDZ