matematyka LO

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
justyna2115
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2011, o 07:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice

matematyka LO

Post autor: justyna2115 »

Mam 4 zadania do rozwiązania niestety nie wiem jak się za nie zabrać, bardzo proszę o pomoc, gdyby ktoś pokazała mi jak je rozpisać a nie tylko wyniki byłabym wdzięczna z góry dziękuje za pomoc
1. W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym wszystkie krawędzie mają 9cm. Oblicz pole i objętość tego ostrosłupa.
2. Wysokość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa 8cm. Podstawa jest rombem o przekątnych 6cm i 4cm. Oblicz pole i objętość.
3. W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym przekątna podstawy jest równa 4cm, a wysokość 6cm. Oblicz pole i objętość.
4. Pole podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego wynosi \(\displaystyle{ 16\sqrt{3}}\), a krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 60˚. Oblicz pole i objętość.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2011, o 11:23 przez scyth, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

matematyka LO

Post autor: Inkwizytor »

justyna2115 pisze: 1. W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym wszystkie krawędzie mają 9cm. Oblicz pole i objętość tego ostrosłupa.
Rozumiem, że chodzi o pole powierzchni całkowitej. Ta bryła zwana tetraedrem lub czworościanem foremnym ma wszystkie krawędzi tej samej długości. Zatem wszystkie ściany są takie same.
POLE:
- jakie figury tworzą ściany? Ile ich jest? czym zawsze jest pole powierzchni całkowitej bryły?
- jaki jest wzór na pole tej figury która tworzy ścianę bryły?
OBJĘTOŚĆ:
- wzór na objętość ostrosłupa
- jeden z elementów wzoru masz juz dany z poprzednich obliczeń
- zostaje tylko jedna niewiadoma? która?
Daj znać jak dojdziesz do tego momentu. i jakie wyszły Tobie wyniki
justyna2115 pisze: 2. Wysokość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa 8cm. Podstawa jest rombem o przekątnych 6cm i 4cm. Oblicz pole i objętość.
Mam tu dużą wątpliwość czy na pewno dobrze przepisałaś treść. Ostrosłup prawidłowy czworokątny ma zawsze w podstawie kwadrat. Tak więc albo nie jest on prawidłowy albo w podstawie nie jest to romb.
OBJĘTOŚĆ:
- wzór na objętość ostrosłupa
- czym jest podstawa? wzór na pole tej podstawy
- reszta to podstawienie do wzoru
justyna2115 pisze: 3. W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym przekątna podstawy jest równa 4cm, a wysokość 6cm. Oblicz pole i objętość.
Tak jak pisałem wyżej podstawa musi być kwadratem.
jaki jest związek miedzy przekątną podstawy a krawędzią boku? Dzięki temu znajdziesz pole podstawy. Masz wysokość podaną wiec objętość znajdziesz
justyna2115
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2011, o 07:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice

matematyka LO

Post autor: justyna2115 »

Dlamnie to czarna magia :(:( byłam bardzo długo chora :( i nie byłam na tych zajęciach zadania mam od koleżanki która sama zabardzo nie wie o co w tym biega :( Oj czarno to widze ;(;(
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

matematyka LO

Post autor: Inkwizytor »

Dlatego zamiast podawać na tacy rozwiązania, masz masę pytań pomocniczych, tak by nie była to "czarna magia" anymore. Zacznij krok po kroku odpowiadac na pytania pomocnicze.
justyna2115
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2011, o 07:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice

matematyka LO

Post autor: justyna2115 »

Ok dzięki
ODPOWIEDZ