pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
wakawaka88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 lut 2011, o 11:07
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Świdnica

pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Post autor: wakawaka88 »

Witam serdecznie, uze się wzorów,ponieważ mam z nich niedługo sprawdzian. Mam pytanie mam wzór np na Graniastosłup:
v=PP*h

jak obliczyć pole podstawy? dotyczy też tego jak obliczyć Pole boczne ,które jest potrzebne do pola całkowitego. Czy np ostrosłupy mają Pc=pp+pb -skad wziasc to pole boczna i podstawy?
lambu22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 30 lis 2010, o 23:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 8 razy

pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Post autor: lambu22 »

Pole podstawy? Zalezy jaką figurę masz w podstawie. Możesz mieć trojkąt, a możesz mieć kwadrat, wzory na te figury znasz ? : )
wakawaka88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 lut 2011, o 11:07
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Świdnica

pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Post autor: wakawaka88 »

tak znam. Jesli mam np trójkąt w podstawie to obliczam po prostu z danych pole tak? i To bedzie Pole podstawy? a pole boczne?
lambu22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 30 lis 2010, o 23:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 8 razy

pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Post autor: lambu22 »

tak, a pole powierzchni bocznej to suma pól wszystkich ścian bocznych .
wakawaka88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 lut 2011, o 11:07
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Świdnica

pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Post autor: wakawaka88 »

wiem,ze wyjde na blondynke ale prosze rozwin: suma pól wszystkich ścian bocznych - dokładnie co to znaczy? jestem na prawde cienka z matematyki bo jestem humanistką i dla mnie to czarna magia która chce sie nauczyć..bede miała np napisane ze sciana boczna ma np 5 i mam 4 sciany to mam to dodac?
lambu22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 30 lis 2010, o 23:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 8 razy

pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Post autor: lambu22 »

Powiedzmy masz 4 ściany boczne. Jedno pole boczne wychodzi powiedzmy \(\displaystyle{ 10 cm^{2}}\) . Czyli jest to suma wszystkich pól ścian bocznych, czyli dodajesz to 10+10+10+10 = \(\displaystyle{ 40 cm^{2}}\) I masz pole powierzchni bocznej.
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Post autor: ares41 »

lambu22, oczywiście przy założeniu, że wszystkie ściany boczne są jednakowe (a dokładniej że mają równe pola)
wakawaka88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 lut 2011, o 11:07
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Świdnica

pole podstawy ,pole boczne jaki wzor?

Post autor: wakawaka88 »

lambu22 pisze:Powiedzmy masz 4 ściany boczne. Jedno pole boczne wychodzi powiedzmy \(\displaystyle{ 10 cm^{2}}\) . Czyli jest to suma wszystkich pól ścian bocznych, czyli dodajesz to 10+10+10+10 = \(\displaystyle{ 40 cm^{2}}\) I masz pole powierzchni bocznej.
jak obliczyłes jedno pole boczne? np mam na rysknku ze 1 sciana boczna ma 5cm. Jak stad wziasc to pole boczne 1 sciany...bo to ze wszystkich scian to wiaodmo ,ze poprzez własnie dodanie wszystkich do siebie..ale skad wziasc 1 pole boczne...bo na rysunku mam napisane 5 tam gdzie jest sciana boczna

mam zadanie(niestety brak terci) i mam w danych : l=6 i r=3 wzor pb= pi rl
pb= pi *3*6
pb=18 pi
ODPOWIEDZ