Czworokątny graniastosłup prawidłowy

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
djlinux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 9 gru 2007, o 10:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 7 razy

Czworokątny graniastosłup prawidłowy

Post autor: djlinux »

W czworokątnym graniastosłupie prawidłowym przekątna podstawy o długości d tworzy z przekątną ściany bocznej wychodzącą z tego samego wierzchołka kąt \(\displaystyle{ \alpha}\). Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa. Wyznacz te wartości \(\displaystyle{ \alpha}\), dla których zadanie ma rozwiązanie.

Zarówno objętość jak i pole powierzchni całkowitej wyliczyłem - wszystko się zgadza.
Zastanawiam się nad tą wartością \(\displaystyle{ \alpha}\) dla których zadanie ma rozwiązanie.

Z trójkąta równoramiennego, o którym mowa w zadaniu (przekrój który tworzy przekątna podstawy z przekątnymi obu ścian) wiem, że na pewno \(\displaystyle{ 2 \alpha < \pi}\). Nie wiem tylko dlaczego \(\displaystyle{ 2\alpha > \frac {\pi}{2}}\)? Intuicyjnie tylko czuje, że ten kąt \(\displaystyle{ 180-2\alpha < \frac{\pi}{2}}\), mogę poprosić kogoś o jakąś sensowną argumentacje?
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Czworokątny graniastosłup prawidłowy

Post autor: anna_ »

ABCD - wierzchołki podstawy dolnej
A'B'C'D' - wierzchołki podstawy górnej
ACB' - przekrój
Jeżeli zrzutujesz punkt B' na podstawę dolną otrzymasz trójkąt równoramienny ABC o kącie \(\displaystyle{ 45^o}\). Graniastosłup będzie miał wysokość zerową. Stąd kąt \(\displaystyle{ \alpha>45^o}\)
ODPOWIEDZ