Objetość walca

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
duskaa212
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 8 lut 2009, o 01:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

Objetość walca

Post autor: duskaa212 »

Mam problem z tymi zadaniami...

1. Z prostopadłościennego kawałka żelaza o wymiarach 4 cm x 5 cm x 10 cm tokarz wytoczył wałek w kształcie walca o wys. 10 cm. Jaką największą objętość i największą masę może mieć ten wałek? (Gęstość żelaza = \(\displaystyle{ 7,8 g/cm^{3}}\)). Wyniki podaj w zaokrągleniu do \(\displaystyle{ 0,1cm^{3}}\) i 0,1 g.

2. Prostokąt ABCD, gdzie A=(-4, -2) B=(2,-2) C=(2,5) D= (-4,5), obraca się wokół krótszego boku. Oblicz objętość i pole całkowite powstałej bryły (walca).

I z góry dzięki za wskazówki.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Objetość walca

Post autor: Lbubsazob »

Zad. 2
Najpierw policz długości boków (zewzoru na długość odcinka). Potem masz walec, w którym krótszy bok to promień podstawy, a dłuższy bok to wysokość.-- 28 sty 2011, o 14:57 --Zad. 1
W prostokąt \(\displaystyle{ 4 \times 5}\) nie wpiszesz okręgu, ale możesz go wpisać w kwadrat \(\displaystyle{ 4 \times 4}\) (już większego się raczej nie da). Promień okręgu to oczywiście \(\displaystyle{ 2}\), a wysokość \(\displaystyle{ 10}\), więc policz objętość takiego walca, a potem:
\(\displaystyle{ \text{masa}=\text{gęstość} \cdot \text{objętość}}\)
Awatar użytkownika
duskaa212
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 8 lut 2009, o 01:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

Objetość walca

Post autor: duskaa212 »

Dzięki. Chociaż w 2 zad. w ogóle mi się nie zgadzają wyniki. Wyszło mi, ze promień jest równy 6 a wysokość 7. No inaczej się nie da...wiec nie wiem w czym rzecz. Ale i tak dzieki:)
ODPOWIEDZ