Stereometria-stożek,graniastosłup,walec,ostrosłup

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
3Pati37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2011, o 21:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Stereometria-stożek,graniastosłup,walec,ostrosłup

Post autor: 3Pati37 »

Mam 4 zadania ze stereometrii,dopiero dzisiaj je dostałam i muszę dzisiaj je rozwiązać, ale kompletnie nie wiem jak pomożecie?

1. pole powierzchni bocznej graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa 320cm (kw) a objętość wynosi 640 cm (sześć).
Oblicz wymiary graniastosłupa.

2. W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym długość krawędzi podstawy jest równa 6 a wysokość 2 , oblicz miarę kąta nachylenia krawędzi bocznej do płaszczyzny podstawy.oblicz miarę kąta jaki tworzy ściana boczna z płaszczyzną podstawy.

3. Przekrój osiowy walca jest prostokątem równym 48 i przekątna mającą długość 10. oblicz L i P powierzchni walca.

4. Przekrój osiowy stożka jest trójkątem o kącie nachylenia tworzący do płaszczyzny podstawy alfa 60 stopni. oblicz pole i objętość jeśli tworząca l ma 18cm.

Bardzo proszę
Awatar użytkownika
Wulkan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 18 sty 2011, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 3 razy

Stereometria-stożek,graniastosłup,walec,ostrosłup

Post autor: Wulkan »

1. musisz ulozyc uklad rownan wykorzystujac wzory na pole pow bocznej i na objetosc.

2.z wlasnosci trojkata 30,60,90, oblicz wysokosc trojkata, a nastepnie skorzystaj z funkcji trygonometrycznych zeby obliczyc katy nachylenia (pamietaj ze w trojkacie rownobocznym wysokosci dziela sie na \(\displaystyle{ \frac{1}{3} i \frac{2}{3}}\))

3.

4.wystarczy skozystac z wlasnosci charakterystycznego trojkata i potem proste obliczenia.
ODPOWIEDZ