sześcian i płaszczyzna

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
daisy89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 lis 2010, o 07:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

sześcian i płaszczyzna

Post autor: daisy89 »

Dany jest sześcian \(\displaystyle{ ABCDA_1B_1C_1D_1}\). \(\displaystyle{ M}\) to punkt przecięcia przekatnej \(\displaystyle{ AC_1}\) z płaszczyzną \(\displaystyle{ A_1BD}\). Ile wynosi stosunek \(\displaystyle{ \frac{|AM|}{|AC_1|}}\)??

Czy ktoś wie jak to obliczyć? Czy to jest 1:3?

Czy ktoś mógłby mi pomóc to rozwiązać?
Ostatnio zmieniony 6 sty 2011, o 13:11 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie używaj Caps Locka. Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

sześcian i płaszczyzna

Post autor: kropka+ »

Mnie wyszło \(\displaystyle{ \frac{1}{2+ \sqrt{2} }}\) ale robiłam na szybko, więc nie jestem pewna.
Metoda była taka, że narysowałam drugą przekątną sześcianu BD1 i oznaczyłam punkt przecięcia przekątnych jako S. Potem zrzutowałam punkty S i M na podstawę sześcianu i rozpatrywałam trójkąt ASS1 i zawarty w nim trójkąt AMM1. Kąt AS1M wynosi 45 stopni to MM1=M1S1 i dalej już jakoś leci.
daisy89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 lis 2010, o 07:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

sześcian i płaszczyzna

Post autor: daisy89 »

Dziękuję bardzo -- 6 sty 2011, o 20:50 --A czy mogłabyś mi jeszcze powiedzieć czy tu trzeba z podobieństwa i Pitagorasa korzystać? I które boki?
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

sześcian i płaszczyzna

Post autor: kropka+ »

Z Pitagorasa liczysz przekątną kwadratu i przekątną sześcianu. Potem z podobieństwa trójkątów:

\(\displaystyle{ \frac{\left| SS _{1} \right| }{\left| AS _{1} \right| }= \frac{\left| MM _{1} \right| }{\left| AS _{1} \right| - \left| MM _{1} \right| }}\)

Z tego wyliczasz MM1 i potem

\(\displaystyle{ \frac{\left| SS _{1} \right| }{\left| AS\right| }= \frac{\left| MM _{1} \right| }{\left| AM\right| }}\)

I z tego wyliczasz AM.
Oczywiście

\(\displaystyle{ \left| AC _{1} \right|= 2\left| AS\right|}\)
daisy89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 lis 2010, o 07:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

sześcian i płaszczyzna

Post autor: daisy89 »

Dziękuję bardzo dziękuję
ODPOWIEDZ