granastosłup-oblicz objętość

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Primerinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 25 lip 2010, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

granastosłup-oblicz objętość

Post autor: Primerinho »

Witam, zadanie brzmi:
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny o mniejszym kącie ostrym \(\displaystyle{ \alpha}\). Przekątna najmniejszej ściany bocznej ma długość d i jest nachylona do największej ściany bocznej pod kątem \(\displaystyle{ \beta}\). Oblicz objętość graniastosłupa.

To zadanie mnie denerwuje, umiem zrobić rysunek, domyślam się gdzie najprawdopodobniej tkwi sekret rozwiązania tego zadania ale widać brakuje mi jakiejś wiedzy, żeby coś udowodnić, jakąś zależność. Bardzo proszę o jego rozwiązanie.

P.S.
Wynik tego zadania prawdopodobnie będzie dość chory więc nie zraźcie się jeśli wyjdą wam potęgi n stopnia z funkcji \(\displaystyle{ \alpha}\)


Dobra, udało mi się to zrobić ale chciałbym żebyście potwierdzili czy dobry wynik mi wyszedł? Jest on dziwniejszy niż się tego spodziewałem ale wyrażenie zawiera tylko dane, które mamy w zadaniu więc nie powinno być źle, ew. czy można by to skrócić?

\(\displaystyle{ V = 0,5d^{3}\tg^{2}\beta\tg\alpha \sqrt{1-\tg^{2}\alpha \tg^{2}\beta}}\)
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

granastosłup-oblicz objętość

Post autor: Chromosom »

skoro kat \(\displaystyle{ \alpha}\) jest mniejszy to bok lezacy naprzeciw niego jest tez mniejszy, oznacz go jako \(\displaystyle{ a}\), poniewaz wysokosc kazdej ze scian bocznych jest taka sama to zaznacz teraz kat \(\displaystyle{ \beta}\) oraz dlugosc \(\displaystyle{ d}\),calosc tworzy prostokat o boku \(\displaystyle{ a}\) oraz znanej przekatnej i kacie, wiesz co dalej?
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

granastosłup-oblicz objętość

Post autor: florek177 »

Kąt nachylenia przekątnej ściany bocznej do sąsiedniej ściany bocznej jest rzutem prostokątnym tej przekątnej na ścianę.
W dolnej podstawie rysujemy wysokość z wierzchołka kąta prostego i z tego wierzchołka prowadzimy przekątną najmniejszej ściany; górny koniec przekątnej łączymy ze spodkiem wysokości podstawy.
Kat \(\displaystyle{ \beta \,\,\,}\) jest katem trójkąta prostokątnego, na przeciw wysokości podstawy.
Przekątna ściany bocznej jest przeciwprostokątną tego trójkąta.
ODPOWIEDZ