stożek i walec

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
justysia3811
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2010, o 14:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bielsko

stożek i walec

Post autor: justysia3811 »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania.

Z naczynia w kształcie stożka o promieniu podstawy o długości 0,6dm i długości wysokości 12 dm, wypełnionego całkowicie wodą, przelewamy połowę wody do naczyniuie walca o takiej samej podstawie.
Jaka jest wysokość wody w każdym naczyniu?
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

stożek i walec

Post autor: florek177 »

\(\displaystyle{ r, h \,\,\,}\) - pełny stożek; \(\displaystyle{ \,\, r_{1}, h_{1}}\)- połowa objętości

\(\displaystyle{ \frac{1}{3} \pi \, r_{1}^{2} h_{1} = \frac{1}{2} \cdot \frac{1}{3} \pi r^{2} h \,\,\,}\) ;oraz z podobieństwa trójkątów: \(\displaystyle{ \,\, \frac{h_{1}}{r_{1}} = \frac{h}{r}}\);

i liczysz.
justysia3811
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2010, o 14:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bielsko

stożek i walec

Post autor: justysia3811 »

Wyliczyłam wysokość wody w walcu i mi wyszło ale niestety nie rozumiem jak mam wyliczyć wysokość wody w stożku.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

stożek i walec

Post autor: Lbubsazob »

Liczysz objętość stożka, po odlaniu połowy wody pusta część jest mniejszym stożkiem. Z podobieństwa trójkątów wiadomo, że promień i wysokość mniejszego stożka pozostają w takim stosunku, jak promień i wysokość większego, czyli \(\displaystyle{ \frac{0,6}{12}}\). Znasz objętość mniejszego, więc możesz wyznaczyć wysokość układając równanie. Jak masz wysokość mniejszego stożka, to musisz ją odjąć od 12, żeby uzyskać wysokość pełnej części naczynia.
justysia3811
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2010, o 14:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bielsko

stożek i walec

Post autor: justysia3811 »

Teraz już wszystko rozumiem, dziękuje bardzo za pomoc
ODPOWIEDZ