Ostrosłup, walec i stożek

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Vesper01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 30 lis 2010, o 12:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź

Ostrosłup, walec i stożek

Post autor: Vesper01 »

Muszę zrobić trzy zadania, ale nie mam bladego pojęcia jak je zrobić...
Zad.1. Pole powierzchni ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest równe ( 12+ sqrt{3} ) dm ^{2} , a stosunek krawędzi podstawy a do wysokości ściany bocznej h jest równy 1:2. Oblicz pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa. Wykonaj odpowiedni rysunek.

Zad.2. Obwód podstawy walca ma długość 30π ( to liczba pi), zaś przekątna przekroju osiowego d tworzy z wysokością ( tworzącą) walca kąt 60 stopni. Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego walca. Wykonaj odpowiedni rysunek.

Zad 3. Pole powierzchni bocznej stożka jest dwa razy większe od pola podstawy, a promień podstawy ma długość 6 cm. Oblicz kąt nachylenia tworzącej stożka do płaszczyzny podstawy oraz objętość bryły.

Będę wdzięczna za każdą pomoc, uratuje mi to życie, a własciwie pozwoli mieć szansę zaliczyć semestr w szkole . Oczywiscie nie żadam wszystkich wyliczeń, ale byłabym ogromnie wdzięczna za wskazówki dotyczące rysunków, wszystkie dane, szukane. Po prostu nie wiem co podłożyć do wzorów, jak te rzeczy wyliczyć, jak to będę mieć sama resztę mogę dokończyć ).
Awatar użytkownika
alfgordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2176
Rejestracja: 10 lis 2010, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 379 razy

Ostrosłup, walec i stożek

Post autor: alfgordon »

1)

\(\displaystyle{ Pc=12 + \sqrt{3}}\)
\(\displaystyle{ Pc= \frac{a^{2} \sqrt{3} }{4} +3 \cdot \frac{1}{2} \cdot a \cdot h}\)
\(\displaystyle{ Pc= \frac{a^{2} \sqrt{3} }{4} + 3 \cdot a^2}\) (h=2a z warunków zadania)
\(\displaystyle{ Pc= \frac{a^2 \sqrt{3} +12a^2}{4}}\)
\(\displaystyle{ Pc= \frac{a^2 ( \sqrt{3} +12)}{4}}\)
\(\displaystyle{ 12 + \sqrt{3} = \frac{a^2 ( \sqrt{3} +12)}{4}}\)
\(\displaystyle{ \frac{a^2}{4} =1}\)
\(\displaystyle{ a=2}\)
ODPOWIEDZ