Geometria przestrzenna- wielościany

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
kurakao5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 4 sty 2010, o 15:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Geometria przestrzenna- wielościany

Post autor: kurakao5 »

Witam. Mam problem z dwoma zadaniami ze stereometrii: byłabym wdzięczna za pomoc w rozwiązaniu lub jakieś wskazówki, muszę je rozwiązać do wieczora.
1) W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym o wysokości długości h ściany boczne są nachylone do płaszczyzny podstawy pod kątem o mierze alfa. Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
2) Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego o krawędzi podstawy długości a i mierze między ścianami bocznymi 2alfa.
Awatar użytkownika
alfgordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2176
Rejestracja: 10 lis 2010, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 379 razy

Geometria przestrzenna- wielościany

Post autor: alfgordon »

2)
a-bok podstawy,
l- krawędź ostrosłupa,
x- mniejsza wysokość ściany bocznej ( pomiędzy tymi dwoma wysokościami znajduje się kąt 2 alfa)
h- wysokość ściany bocznej (opuszczona na podstawe)
H- wysokość ostrosłupa

z tw. cosinusów:

\(\displaystyle{ a^2=2x^2 -2x^2 \cdot cos(2 \alpha)}\)
\(\displaystyle{ a^2= 2x^2 (1- cos(2 \alpha))}\)
\(\displaystyle{ \frac{a^2}{1-cos(2 \alpha)}=2x^2}\)

\(\displaystyle{ (cos(2 \alpha)=(cos(\alpha) )^2 -(sin(\alpha))^2)}\) - przypomnienie

\(\displaystyle{ x= \frac{a}{2sin(\alpha)}}\)

i teraz z pola ściany bocznej:

\(\displaystyle{ l \cdot x=h \cdot a}\)
\(\displaystyle{ l = 2hsin(\alpha)}\)

i teraz najgorsze... (jeżeli dotąd było dobrze), nie mogłem wymyślić łatwiejszy sposób wyliczenia wysokości ostrosłupa, jak taki układ równań
(nie jestem pewny gdzie wysokość ostrosłupa spada na podstawę, więc to sobie sprawdź dokładnie),

\(\displaystyle{ \begin{cases} H^2 + ( \frac{a \sqrt{3} }{3})^2 = h^2 \\ H^2 + (\frac{a \sqrt{3} }{6} )^2 = l^2 \end{cases} \wedge l = 2hsin(\alpha)}\)
ODPOWIEDZ