Walec ukośny

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
luna1518
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 12 gru 2009, o 13:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

Walec ukośny

Post autor: luna1518 »

Czy walec ukośny jest bryłą obrotową?
Wydaje mi się, że jest bo można znaleźć taką prostą, która znajduje się w środku walca i jest nachylona pod pewnym kątem do płaszczyzny.

Czy ktoś może sprawdzić czy dobrze myślę, jeśli nie to dlaczego?
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Walec ukośny

Post autor: JankoS »

Czyli Koleżanka chce, aby równoległobok nie będący prostokątem miał oś symetriiprzechodzącą przez środki równoległych boków.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Walec ukośny

Post autor: mat_61 »

Oczywiście, że można znaleźć prostą, jak to piszesz, w "środku" walca, ale to o niczym nie przesądza (w jaki sposób, tzn. z obrotu czego, miałyby powstać podstawy tego walca, które nie są prostopadłe do tej osi?)

Wg mnie najprostszym sposobem oceny jest zrobienie przekroju bryły dowolną płaszczyzną przechodzącą poprzez jej oś obrotu (albo prostą, którą podejrzewamy, że jest taką osią obrotu) i sprawdzenie czy dla powstałej figury ta oś jest osią symetrii niezależnie od wybranej płaszczyzny przekroju.

W podanym przypadku tylko przekrój jedną płaszczyzną daje w przekroju figurę dla której ta prosta będzie osią symetrii (prostokąt).
ODPOWIEDZ