Objętości graniastosłupów

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
lgxxi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 10 mar 2010, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gyu

Objętości graniastosłupów

Post autor: lgxxi »

Mam problemy z dwoma zadaniami.
1.
Obliczam objętość fragmentu stalowej szyny o długości 2m. Jej przekrój składa się z prostopadłościanów.
Pierwszy o bokach 6cm i 2cm drugi 3cm i 2cm, a trzeci o bokach 10cm i 5cm. Rozumiem, że skoro szyna ma długość 2m, to każdy z tych prostopadłościanow ma wysokość =2m? Oblicz masę tego fragmentu, jeśli wiadomo, że gęstość stali wynosi \(\displaystyle{ 7,8m^3{}}\)
Obliczam objętość każdego z prostopadłościanów i suma wychodzi mi:
\(\displaystyle{ 1,36m^3{}}\)
Wg. podręcznika masa takiego fragmentu powinna wynosic 106,08kg
I tu się rodzi problem. Liczę to proporcjami i wychodzą mi kosmiczne masy, że niby 1,36m^3{} stali powinno ważyć 10,6 tony ;p. Pewnie cos z jednostkami myle...ajjj


Drugie zadanie
Schody składaja się z 15 jednakowych betonowych stopnii o wymiarach \(\displaystyle{ 1,2m x 20cm x 25cm.}\)Oblicz objętość betonu zużytego na ich wykonanie

Wg. moich obliczen objetosc zuzytego betonu to \(\displaystyle{ 0,9m ^3{}}\) a wg. ksiązki \(\displaystyle{ 0,45m ^3{}}\)

Dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Objętości graniastosłupów

Post autor: kropka+ »

Zad1.
Po pierwsze powinno wyjść \(\displaystyle{ 0,0136 m^3}\). Gęstość zapewne podana jest w \(\displaystyle{ \frac{t}{m^3}}\). Po wymnożeniu
\(\displaystyle{ 0,0136 \cdot 7,8=0,10608 t= 106,08 kg}\)
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2010, o 21:51 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
lgxxi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 10 mar 2010, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gyu

Objętości graniastosłupów

Post autor: lgxxi »

Zad. 1 tak jak myślałem pomyliłem się w jednostkach. Głupi błąd.
Czekam nadal na 2 zadanie. Pewnie tez coś błachego
ODPOWIEDZ