Oblicz objętość.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Oblicz objętość.

Post autor: robertm19 »

Obliczyć objętość ostrosłupa, którego podstawą jest trójkąt prostokątny, a krawędzie boczne są równej długości i są nachylone do podstawy pod kątem \(\displaystyle{ \alpha}\).
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Oblicz objętość.

Post autor: lukasz1804 »

Do rozwiązania zadania potrzeba jeszcze jednej danej (długości dowolnego odcinka w ostrosłupie, np. długości krawędzi podstawy lub krawędzi bocznej).
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Oblicz objętość.

Post autor: robertm19 »

Długość krawędzi bocznej wynosi l.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Oblicz objętość.

Post autor: bakala12 »

Niech spodek wysokości to S a wierzchołki podstawy A,B,C,(kąt prosty przy A) wierzchołek ostrosłupa W
Wtedy trójkąty WSA, WSB, WSC, są prostokątne, a ich przeciwprostokątną jest l. Ponadto Kąty WAS, WBS, WCS, mają miarę równą \(\displaystyle{ \alpha}\). Wysokość oznaczamy H.
Wtedy \(\displaystyle{ sin \alpha = \frac{H}{l} \Rightarrow H=l \cdot sin \alpha}\).
Skoro \(\displaystyle{ AW=BW=CW}\) to Równe są odcinki \(\displaystyle{ SA=SB=SC}\). Teraz zauważamy że skoro \(\displaystyle{ SA=SB=SC}\) to S jest środkiem okręgu opisanego na podstawie czyli S jest środkiem przeciwprostokątnej podstawy, czyli \(\displaystyle{ SB=SC}\) i mamy:
\(\displaystyle{ \frac{H}{SB}=tg \alpha \Rightarrow SB= \frac{H}{tg \alpha } = \frac{l \cdot sin \alpha }{tg \alpha } =l \cdot cos \alpha}\).
Czy ja to robię dobrze? W tym miejscu utknąłem i nie mogę policzyć pola podstawy
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Oblicz objętość.

Post autor: robertm19 »

Ja też utknąłem. Dlatego piszę, w odpowiedzi mam wynik \(\displaystyle{ \frac{1}{3}l^3cos^2 \alpha sin \alpha}\).
Ale to jest możliwe tylko wtedy, gdy trójkąt jest równoramienny. Myślę, że zadanie jest źle sformułowane w książce.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Oblicz objętość.

Post autor: bakala12 »

Gdyby trójkąt był równoramienny to symetralna byłaby jednocześnie wysokości podstawy i miałaby długość \(\displaystyle{ l \cdot cos \alpha}\)
Wtedy pole podstawy to \(\displaystyle{ l^{2}cos^{2} \alpha}\),
a objętość \(\displaystyle{ \frac{1}{3}l^{3}cos^{2} \alpha sin \alpha}\)
ODPOWIEDZ