Objętość bryły złożonej

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Bogo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 21 cze 2009, o 22:21
Płeć: Mężczyzna

Objętość bryły złożonej

Post autor: Bogo »

Mam pewien problem.. Potrzebuje znaleźć objętość bryły. Bryła ta to ostrosłup o kwadracie w podstawie o ściankach bocznych nachylonych pod kątem 45 stopni. Długość boku kwadratu 4. Ostrosłup ten jest wycięty walcem tak że środek podstawy walca pokrywa się z środkiem podstawy ostrosłupa. Podstawa walca ma promień 1. Potrzebuje znaleźć objętość tej pozostałej części ostrosłupa.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Objętość bryły złożonej

Post autor: wujomaro »

Za mało danych...
Nie jest powiedziane jaka jest wysokość walca. Można by założyć, że Styka się ze ścianami bocznymi ostrosłupa, no ale cóż...
Serdecznie pozdrawiam.
Bogo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 21 cze 2009, o 22:21
Płeć: Mężczyzna

Objętość bryły złożonej

Post autor: Bogo »

Wysokość walca nie jest do niczego potrzebna... Ostrosłup ten ma wycięty w środku walec który przecina go od dołu do góry.. Można założyć że jest to nieskończenie wysoki walec przechodzący przed ostrosłup.. Ich środki podstaw pokrywają się ... Potrzebuje objętość pozostałości tego ostrosłupa..
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Objętość bryły złożonej

Post autor: wujomaro »

A jak ty byś zrobił to zadanie? Przedstaw swoje obliczenia. Do rozwiązania będ potrzebne własności trójkata 45 45 90 stopni...
Powodzenia!
Bogo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 21 cze 2009, o 22:21
Płeć: Mężczyzna

Objętość bryły złożonej

Post autor: Bogo »

No właśnie nie mam pomysłu jak to zadanie zrobić .. Myślałem o pocałkowaniu części ostrosłupa po obszarze koła, ale natrafiłem na pewne problemy w obliczeniach.. Gdyby to był stożek sytuacja była by prosta, niestety jest to ostrosłup. Po wycięciu walcem części środkowej na ściankach bocznych pojawiają się łuki (nie następuje ścięcie tego ostrosłupa płaszczyzną równoległą do podstawy) i przez to policzenie objętości części odciętej tudzież pozostałej sprawia mi kłopot.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Objętość bryły złożonej

Post autor: wujomaro »

Musisz zrobić sobie rysunek. Przypatrzeć się na niego. Najlepiej wstaw go tutaj. Może będę mógł udzielić Ci wskazówki, po tym, gdy zobaczysz rysunek.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ