Przekrój osiowy stożka jest trójkątem prostokątnym o ...

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Awatar użytkownika
mistakers
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 21 lut 2009, o 00:19
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Przekrój osiowy stożka jest trójkątem prostokątnym o ...

Post autor: mistakers »

Przekrój osiowy stożka jest trójkątem prostokątnym o przeciwprostokątnej równej 16. Oblicz pole powierzchni bocznej stożka.

Zrobiłem te zadanie i wyszło mi 128\(\displaystyle{ \pi}\) ale może mi ktoś wytłumaczyć czemu tu jest prostokąt 30, 60, 90?
Grzegorz t
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 813
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Kąty Wrocławskie
Pomógł: 206 razy

Przekrój osiowy stożka jest trójkątem prostokątnym o ...

Post autor: Grzegorz t »

po pierwsze, od kiedy prostokąt ma trzy boki???
skąd ci wyszło \(\displaystyle{ 128\pi}\), promień stożka ma długość \(\displaystyle{ 8}\), a tworząca stożka to przyprostokątna trójkąta prostokątnego równoramiennego o przeciwprostokątnej równej \(\displaystyle{ 16}\), więc tworząca stożka ma długość \(\displaystyle{ 8 \sqrt{2}}\)
Awatar użytkownika
mistakers
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 21 lut 2009, o 00:19
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Przekrój osiowy stożka jest trójkątem prostokątnym o ...

Post autor: mistakers »

Grzegorz t pisze:po pierwsze, od kiedy prostokąt ma trzy boki???
skąd ci wyszło \(\displaystyle{ 128\pi}\), promień stożka ma długość \(\displaystyle{ 8}\), a tworząca stożka to przyprostokątna trójkąta prostokątnego równoramiennego o przeciwprostokątnej równej \(\displaystyle{ 16}\), więc tworząca stożka ma długość \(\displaystyle{ 8 \sqrt{2}}\)
Przekrój osiowy czyli trójkąt prostokątny którego tworzącą jest przeciwprostokątna czyli 16 a nie jak ty podałeś:)
ODPOWIEDZ