Oblicz objętość pryzmy

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
goldenka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 220
Rejestracja: 10 wrz 2005, o 12:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock/Kraków
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 10 razy

Oblicz objętość pryzmy

Post autor: goldenka »

Witam,
Mam problem z takim oto zadaniem:
Podstawą pryzmy przedstawionej na rysunku jest prostokąt ABCD, którego bok AB ma długość a, a bok BC długość b, gdzie a>b. Wszystkie ściany boczne pryzmy nachylone są pod koątem α do podstawy. Oblicz objętość pryzmy.




Myślałam nad tym żeby to jakoś podzielić na ostrosłupy, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak.
Z góry dzięki za podpowiedzi.
korty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 24 kwie 2006, o 10:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Oblicz objętość pryzmy

Post autor: korty »

Przez boki AD i BC przeprowadź proste prostopadłe przechodzące odpowiednio przez pkty K i L.Odcinki tych prostych będą jednocześnie wysokościami trójkątów ADK i BCL. Pkt przecięcia się tych prostych (nad odcinkiem KL) oznacz jako W. Oznacz przecięcie wysokości trójkąta ADK z AD jako S, a wysokości Δ BCL z BC jako T. Połącz pkty S i T. Powstanie trójkąt STW,przy czym długość ST=a, a kąt między ST i SW=α. Zauważ,że odcinek KL łączy boki SW i TW ΔSTW.
Oznacz poprowadzoną wysokość ΔSTW jako H.Oznacz odległość między KL i ST jako h.
Teraz możemy wypisać równania:
tg(α)=H/(a/2);
tg(α)=(H-h)/(KL/2);
tg(α)=h/((a-KL)/2));
Mamy 3 równania i 3 niewiadome: H,h,KL, a dalej już proste.
Nie wiem jak zamieścić rysunek,to by uprościło sprawę.
goldenka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 220
Rejestracja: 10 wrz 2005, o 12:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock/Kraków
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 10 razy

Oblicz objętość pryzmy

Post autor: goldenka »

kurcze nie wiem jak nawet poprowadzić te boki proste prostopadłe:(
Rysunek musisz umieścić na jakimś innym serwerze a potem zamieścić tu jego adres w htmlu.
ODPOWIEDZ