Grniastosłup czworokątny

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
MnMK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 4 wrz 2009, o 19:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 25 razy

Grniastosłup czworokątny

Post autor: MnMK »

W czworokątnym graniastosłupie prawidłowym przekątna podstawy o długości d tworzy z przekątną ściany bocznej wychodzącej z tego samego wierzchołka kąt o miarze alfa. Wyznacz pole całkowite i objętość.

Wiem jak zrobić to zadanie ale mam problem z obliczeniem H bryły ciagle wychdzi mi zły wnik może ktoś 'rzucić' na to okiem? ;)

\(\displaystyle{ (\frac{d}{2cosalfa}) ^{2}= ( \frac{d \sqrt{2} }{2} ) ^{2} +H ^{2}}\)
i po przekształceniach wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{d}{2} \sqrt{tg ^{2} alfa-3}}\)
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Grniastosłup czworokątny

Post autor: Sherlock »


Z zadania wynika, że przekątna podstawy ma długość d. Z tangensa wylicz h, potem z tw. Pitagorasa H ("tylny" trójkąt prostokątny)
MnMK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 4 wrz 2009, o 19:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 25 razy

Grniastosłup czworokątny

Post autor: MnMK »

Wiem o tym. Ale wynik mi źle wychodzi chciałm żeby mi ktoś to sprawdzić bo nie umiem znaleźć błędu.
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Grniastosłup czworokątny

Post autor: Sherlock »

\(\displaystyle{ tg\alpha= \frac{h}{ \frac{d}{2} } \\ h= \frac{tg\alpha \cdot d}{2}}\)
teraz tw. Pitagorasa:
\(\displaystyle{ H^2=(\frac{tg\alpha \cdot d}{2})^2-( \frac{d}{2})^2 \\ H= \frac{d \sqrt{tg^2 \alpha-1} }{2}}\)
Skoro przekątna podstawy (kwadrat) ma długość \(\displaystyle{ d}\) to krawędź podstawy ma długość \(\displaystyle{ a= \frac{d \sqrt{2} }{2}}\).
Pozostaje policzyć objętość i pole całkowite.
ODPOWIEDZ