pole przekroju w ostroslupie

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Aram
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 19 lut 2005, o 13:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sochaczew
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 9 razy

pole przekroju w ostroslupie

Post autor: Aram »

Witam. Mam bardzo ciekawe zadanie do zrobienia, z ktorym niestety nie moge sie uporac. Wydaje mi sie ze mam sposob na zrobienie, ale niestety podczas obliczen ktore zostaly sprawdzone ze skrupulatna dokladnoscia dochodze do sprzecznosci. Przeciwrostokatna i przyprostokatna sa tej samej dlugosci w pewnym trojkacie prostokatnym. Ale do rzeczy:

Mamy dany ostroslup ktory w podstawie ma kwadrat i wszystkie krawedzie ostroslupa sa dlugosci a.
Przecinamy plaszczyzna srodki obok lezacych bokow podstawy ostroslupa i srodek wysokosci ostroslupa.
Pytanie: Ile wynosi pole tego przekroju?

Jak dla mnie jako przekroj powstaje trapez plus trojkat.

Bede wdzieczny za kazda pomoc. Duzo myslalem nad tym zadaniem i naprawde nie wiem gdzie robie blad logiczny.

pzdr,
aram
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

pole przekroju w ostroslupie

Post autor: Emiel Regis »

Aram pisze:Przecinamy plaszczyzna srodki obok lezacych bokow podstawy ostroslupa
Ale czego środki? i jakie to są leżące boki... chodzi Ci o to że przekrój przecina środki dwóch krawedzi podstawy?
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

pole przekroju w ostroslupie

Post autor: wb »

Ja nie spotkałem sprzeczności, a wynik jaki otrzymałem to:
\(\displaystyle{ \frac{sqrt{2}}{4}a^{2}}\)
Aram
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 19 lut 2005, o 13:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sochaczew
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 9 razy

pole przekroju w ostroslupie

Post autor: Aram »

tak drizzt... zadanie wlasnie przedchwila rozwiazalem. ze sprzecznosci wyprowadzilem prawidlowosc... mianowicie potraktowalem ten trojakt prostokatny w ktorym przeciwprostokatna jest rowna przyprostokatnej tak jakby byl mozliwy wtedy druga przyprostokatna jest rowna zero. i tak zrobilem i wynik zgodzil sie z odpowiedza tzn.

\(\displaystyle{ P=\frac{5a^2sqrt{2}}{16}}\)
ODPOWIEDZ