Pole całkowite i V graniastosłupa

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Pole całkowite i V graniastosłupa

Post autor: mat_61 »

1. Obliczona z funkcji tangens wartość a to wysokość graniastosłupa a nie długość krawędzi podstawy. Długość krawędzi podstawy to 3.

2. Ty masz zrobione obliczenia jakby długość wszystkich krawędzi była równa \(\displaystyle{ 3 \sqrt{3}}\) a tak przecież nie jest. Musisz poprawić obliczenia wstawiając odpowiednie dane.

gonzo91 pisze:jak bym nie wiedział czy uzyc sinusa czy cosinusa to mógłbym uzyc obojętnie której funkcji ??tak jak w tym zadaniu mam uzyć tg lub ctg?
Ale w jakim sensie pytasz czy "mógłbym użyć obojętnie której funkcji ?". Należałoby użyć takiej, której wykorzystanie jest optymalne z punktu widzenia rozwiązania zadania. "Zamienność" użycia funkcji tangens i cotangens wynika z tego, że:

\(\displaystyle{ tg(x)= \frac{1}{ctg(x)}}\)

czyli jeżeli w zadaniu wartość jednej funkcji określa stosunek \(\displaystyle{ \frac{a}{b}}\) to wartość drugiej funkcji określa stosunek \(\displaystyle{ \frac{b}{a}}\). Są więc użyte te same wartości. Dla funkcji sinus i cosinus ta zależność nie jest już taka banalna, ale także można jedną z nich wyrazić za pomocą drugiej korzystając z zależności:

\(\displaystyle{ sin^{2}(x)+cos^{2}x=1}\)
gonzo91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 7 lut 2010, o 11:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 10 razy

Pole całkowite i V graniastosłupa

Post autor: gonzo91 »

a graniastosłup prawidłowy czworokątny nie ma wszystkich krawedzi równej długości??

juz wiem które funkcje używać juz zakapowałe hahah dzięki
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Pole całkowite i V graniastosłupa

Post autor: mat_61 »

gonzo91 pisze:a graniastosłup prawidłowy czworokątny nie ma wszystkich krawedzi równej długości
Oczywiście, że nie.
Graniastosłup prawidłowy, to taki graniastosłup prosty, którego podstawą jest wielokąt foremny.
Np. graniastosłup prawidłowy czworokątny, to taki graniastosłup, którego podstawą jest czworokąt foremny, czyli kwadrat. Natomiast wysokość tego graniastosłupa jest dowolna. Oznacza to, że tylko krawędzie podstaw są jednakowej długości i nie muszą być równe długościom krawędzi bocznych graniastosłupa.
Ostatnio zmieniony 6 mar 2010, o 12:06 przez mat_61, łącznie zmieniany 1 raz.
gonzo91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 7 lut 2010, o 11:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 10 razy

Pole całkowite i V graniastosłupa

Post autor: gonzo91 »

aha łe to mi sie z sześcianem pomyliło to juz wszystko wiem wielkie dzięki za pomoc wymęczyłem cię ale pomogłeś hehe
ODPOWIEDZ