Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Rajwelka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 12 kwie 2009, o 16:22
Płeć: Kobieta

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: Rajwelka »

Witam.
Mam problem z tym zadaniem. Chodzi o to, że wydaje mi się, że go potrafię rozwiązać, ale albo złe są dane w zadaniu albo źle przepisałam od kolegi albo źle rozumuje.

Zadanie brzmi:
W graniastosłupie prawidłowym trójkątnym przekątna ściany bocznej ma długość 4 cm i tworzy z płaszczyzną podstawy kąt 30 stopni. Oblicz pole całkowite i objętość.

Narysowałam sobie rysynek, zaznaczyłam kąt i na tej podstawie wyliczyłam wysokość podstawy, która wyszła 2 pierwiastki z 3 (przepraszam, że nie pisze normalnie wyrażenia, ale jakoś nie umiem tego zrobić). W podstawie mamy trójkąt równoboczny, a więc ze wzoru na wysokość trójkąta równobocznego obliczyłam długość krawędzi podstawy i wyszło mi 4 cm. I tu się pojawił problem bo ścianą boczną jest prostokąt, w którym mam daną przekątną 4 cm i jeden z boków (wyliczona podstawa) też 4 cm. I tu się to wyklucza, bo w takim wypadku z twierdzenia pitagorasa obliczając drugi bok tego prostokąta musiałby zero wynosić.


W czym tkwi błąd?
Proszę o szybką odpowiedź!
Z góry dziękuje
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Graniastosłup prawidłowy trójkątny

Post autor: Sherlock »


Zerknij na powyższy rysunek.
Rajwelka pisze:zaznaczyłam kąt i na tej podstawie wyliczyłam wysokość podstawy, która wyszła 2 pierwiastki z 3
toż to długość krawędzi podstawy
Rajwelka pisze:obliczyłam długość krawędzi podstawy i wyszło mi 4 cm
toż to długość wysokości podstawy
ODPOWIEDZ