2010 punktów,1000 na jednej płaszczyźnie. Ile czworościanów?

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
Vastator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 8 lut 2010, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WAwa

2010 punktów,1000 na jednej płaszczyźnie. Ile czworościanów?

Post autor: Vastator »

Gdyby znalazl sie jakis szaleniec do tego zadania to prosze o rozwiazanie:)

W przestrzeni danych jest 2010 punktow, wsrod ktorych 1000 lezy na jednej plaszczyznie, a poza tym zadne cztery nie leza na jednej plaszczyznie. Oblicz, ile czworoscianow mozna utworzyc o wierzcholkach w tych punktach, przy zalozeniu, ze zadne trzy sposrod 1000 punktow lezacych na plaszczyznie nie leza na jednej prostej
Ostatnio zmieniony 2 lip 2012, o 22:04 przez miki999, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

2010 punktów,1000 na jednej płaszczyźnie. Ile czworościanów?

Post autor: Adifek »

Pewnie źle, ale sens rozumowania chyba dobry

Mogą być 3 (chyba) sytuacje
1) 1 bok (3 wierzchołki) zawiera się w płaszczyźnie 1000 pkt. a ostatni wierzchołek jest wśród 1010 pkt.
\(\displaystyle{ {1000\choose 3} \cdot 1010}\)
2) 1 bok (3 wierzchołki) zawiera się w 1010 pkt. a ostatni w płaszczyźnie 1000 pkt.
\(\displaystyle{ {1010\choose 3} \cdot 1000}\)
3) cały czworościan jest zbudowany z 1010 pkt.
\(\displaystyle{ {1010\choose 4}}\)

To ostatnie jest wg mnie najbardziej wątpliwe. Ale to wszystko bardzo niepewne i pisze to bardziej dlatego, że sam jestem ciekawy rozwiązania.
Vastator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 8 lut 2010, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WAwa

2010 punktów,1000 na jednej płaszczyźnie. Ile czworościanów?

Post autor: Vastator »

Jak do tego doszedles, tego nie wiem:) ale wezme pod uwage a noz jest to klucz do sukcesu
Zouza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 lip 2012, o 22:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Fajowa

2010 punktów,1000 na jednej płaszczyźnie. Ile czworościanów?

Post autor: Zouza »

Nie to nie jest dobry sposób - chociażby nie uwzględniłeś sytuacji kiedy na płaszczyźnie leży krawędź bryły czyli 2 wierzchołki a dwa pozostałe są poza nią a na dodatek to nie prawda że na płaszczyźnie jest 1000/3 trójkątów - przecież można w trójkąty łączyć każdy punkt z każdym - a punkt że "cały czworościan zbudowany jest z 1010 punktów w zasadzie nie ma znaczenia - ważne są zawsze 4 punkty i wydaje mi się że tak trzeba na to patrzeć "ile czwórek punktów tworzących potrzebną nam bryłę możemy mieć przy zadanych ograniczeniach (a raczej ułatwieniach )- rozumiem że w zadaniu nie chodzi o ilość niezależnych od siebie czworościanów funkcjonujących naraz ale o wszelkie możliwe w każdej możliwej konfiguracji (mylę się?) - jejć nie mam teraz czasu posiedzieć i policzyć - jak mi się uda to spróbuję za kilka dni do tego usiąść.
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

2010 punktów,1000 na jednej płaszczyźnie. Ile czworościanów?

Post autor: Adifek »

Zouza pisze:nie uwzględniłeś sytuacji kiedy na płaszczyźnie leży krawędź bryły czyli 2 wierzchołki
Masz rację.
Zouza pisze:to nie prawda że na płaszczyźnie jest 1000/3 trójkątów
A gdzie tak napisałem?
Zouza pisze: punkt że "cały czworościan zbudowany jest z 1010 punktów w zasadzie nie ma znaczenia
Oczywiście, że ma znaczenie. Jest istotnie różny od pozostałych sytuacji. Poza tym, gdybyśmy tego przypadku nie wyróżnili, tylko brali jakieś 4 punkty, moglibyśmy trafić akurat na 4 punkty z płaszczyzny.
Zouza pisze: ważne są zawsze 4 punkty i wydaje mi się że tak trzeba na to patrzeć "ile czwórek punktów tworzących potrzebną nam bryłę możemy mieć przy zadanych ograniczeniach (a raczej ułatwieniach )
Przecież tak to rozpatrywałem?!
Zouza pisze:jak mi się uda to spróbuję za kilka dni do tego usiąść
Nie ma się co spieszyć, po PONAD DWÓCH LATACH kilka dni już autora nie zbawi...
ODPOWIEDZ