Sześcian..objętość.

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
czeksa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 lut 2010, o 19:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja:

Sześcian..objętość.

Post autor: czeksa »

Witam!

Mam problem z jednym zadaniem.. kompletnie nie wiem nawet jak zacząć. ;/ proszę o pomoc!

Szescian przecieto plaszczyzna zawierajaca przekatna podstawy i tworzaca z podstawa kat 60 stopni. Powstaly w ten sposob przekroj jest trapezem rownoramiennym o dlugosci ramienia rownej b. Oblicz objetosc szescianu.
anaasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 4 lut 2010, o 14:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: dom
Podziękował: 12 razy

Sześcian..objętość.

Post autor: anaasia »

prosze o pomoc 176655.html
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Sześcian..objętość.

Post autor: Sherlock »


czeksa, zauważ trójkąt prostokątny z kątami 30 i 60, tam z funkcji trygonometrycznych wyraź niewiadome \(\displaystyle{ h}\) (wysokość trapezu) oraz \(\displaystyle{ w}\) za pomocą krawędzi sześcianu czyli \(\displaystyle{ a}\) (np. \(\displaystyle{ sin60^0= \frac{a}{h}}\) i wyznaczamy \(\displaystyle{ h}\)).
Po co nam \(\displaystyle{ w}\)? Zauważ, że \(\displaystyle{ y= \frac{a \sqrt{2} }{2}-w}\).
Spytasz po co \(\displaystyle{ y}\)? Trójkąty ABC oraz DEF są podobne czyli \(\displaystyle{ 2y=z}\). Znając zaś \(\displaystyle{ z}\) wyliczysz \(\displaystyle{ x}\) bo:
\(\displaystyle{ x= \frac{a \sqrt{2} - z}{2}}\)
Ostatecznie z tw. Pitagorasa:
\(\displaystyle{ b^2=h^2+x^2}\)
Zarówno \(\displaystyle{ h}\) i \(\displaystyle{ x}\) masz wyrażone za pomocą \(\displaystyle{ a}\), \(\displaystyle{ b}\) masz dane więc mamy równanie z jedną niewiadomą. Pozostaje wyliczyć \(\displaystyle{ a}\)
PS Masz odpowiedź do tego zadania?
czeksa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 lut 2010, o 19:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja:

Sześcian..objętość.

Post autor: czeksa »

Dzieki wielkie! Niestety nie mam wyniku, tzn zapomniałam bo był BARDZO interesujący ) Jutro go poznam to napisze!
ODPOWIEDZ