Ostrosłup o prostopadłej ścianie

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
vitar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 7 gru 2008, o 13:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wnętrza ziemi
Podziękował: 16 razy

Ostrosłup o prostopadłej ścianie

Post autor: vitar »

Witam,

"Podstawą ostrosłupa jest kwadrat ABCD o boku długości 6. Ściana boczna ABS jest prostopadła do podstawy oraz |AS|=|BS| = 5. Narysuj siatkę tego ostrosłupa i oblicz jego pole powierzchni"

Powinno wyjść \(\displaystyle{ 6(13 + \sqrt{13})}\)
A mi wyszło gładko 84.
Obliczyłem wysokość ściany bocznej z pitagorasa, wyszło 4 i gładko do wzoru ah/2 i bez pierwiastków.

:/
Wojtolino
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 263
Rejestracja: 2 sty 2010, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno / Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 17 razy

Ostrosłup o prostopadłej ścianie

Post autor: Wojtolino »

Pole podstawy 36, wiadomo.
Pole ABS=\(\displaystyle{ \frac{1}{2} \cdot 6 \cdot 4 =12}\) (4 ma wysokość, liczona z Pitagorasa)
Pole BCS = pole ADS = \(\displaystyle{ \frac{1}{2} \cdot 5 \cdot 6=15}\)
Wysokość CDS liczę tak:
Podstawa ma 6 cm, wiadomo. Z Pitagorasa CS=DS=\(\displaystyle{ \sqrt{61}}\). Przez h oznaczmy wysokość CDS:
\(\displaystyle{ 61=9+h ^{2} \Leftrightarrow h=2 \sqrt{13}}\).
Pole CDS = \(\displaystyle{ \frac{1}{2} \cdot 6 \cdot 2 \sqrt{13}=6 \sqrt{13}}\)
Zatem pole powierzchni to PP+PABS+2PBCS+PCDS=\(\displaystyle{ 36+12+2 \cdot 15+6 \sqrt{13}=78+6 \sqrt{13}=6(13+ \sqrt{13})}\).
vitar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 7 gru 2008, o 13:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wnętrza ziemi
Podziękował: 16 razy

Ostrosłup o prostopadłej ścianie

Post autor: vitar »

Nie za bardzo rozumiem, to obliczanie przekątnych płaszczyzn BCS I ADS.
Przekątna kwadratu do \(\displaystyle{ d \sqrt{2}}\) więc jak zniknął ten pierwiastek przy obliczaniu pola ah/2.
nie wiem też skoro CS=DS = \(\displaystyle{ \sqrt{61}}\) , skoro AS I BS = 5 to DS I CS = też 5 , podstawa to przecież kwadrat (S to wierzchołek ostrosłupA )
;/
Wojtolino
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 263
Rejestracja: 2 sty 2010, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno / Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 17 razy

Ostrosłup o prostopadłej ścianie

Post autor: Wojtolino »

A, masz rację, gdzieś się rąbnąłem, potraktowałem (chyba, bo nie mogę znaleźć tych notatek ) kąty SBC i SAD jako proste, a nie są przecież proste. Tylko dziwi mnie fakt, że wynik wyszedł mimo wszystko dobry
Jak się doliczę to się odezwę.-- 15 sty 2010, o 17:41 --U, nie da się edytować...
Ale już wiem, sorry nie miałem za bardzo czasu ostatnio.
Błąd był przy liczeniu BCS i ADS, zły kąt tam wziąłem, ale o dziwo wynik wyszedł dobry.

Łatwo zauważyć, że wysokość ABS to 4. Prowadzimy od spodka tej wysokości odcinek do połowy odcinka DC, czyli spodka wysokości DCS (bo oba trójkąty są równoramienne, stąd spodki wysokości wypadają w połowie podstaw). Mamy trójkąt prostokątny o bokach 4, 6 i \(\displaystyle{ 2 \sqrt{13}}\) (z Pitagorasa). Wtedy biorąc połowę trójkąta DCS (która jest prostokątna) liczymy, że SC=SD=\(\displaystyle{ \sqrt{61}}\). Mamy już boki trójkąta BCS=ADS, teraz już spokojnie policzysz pole (chociażby Heron).

Pozostałe były dobrze pewnie skoro wynik ok, nie wiem, nie znalazłem moich notatek
ODPOWIEDZ