Ostrosłup prawidłowy trójkątny - objętość

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
gielek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2009, o 20:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Ostrosłup prawidłowy trójkątny - objętość

Post autor: gielek »

W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym kąt ściany bocznej przy wierzchołku ma miarę \(\displaystyle{ 2\alpha}\) .
Pole ściany bocznej jest równe \(\displaystyle{ P}\) . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Ostrosłup prawidłowy trójkątny - objętość

Post autor: florek177 »

h - wysokość ściany bocznej; a - krawędź podstawy;

\(\displaystyle{ \frac{1}{2} \, a \, h = P \,\,\,\,}\) ; \(\displaystyle{ \,\,\, \frac{\frac{a}{2}}{h} = tg(\alpha) \,\,\,\,}\) --> policz \(\displaystyle{ a}\) .

policz wysokość podstawy a z pitagorasa wysokość ostrosłupa: \(\displaystyle{ H^{2} = h^{2} - (\frac{1}{3} \, h_{p})^{2}}\)

Z pierwszego liczenia wyszło: \(\displaystyle{ V = \frac{1}{3} \, \sqrt{P^{3}} \, \sqrt{tg({\alpha}) \, (3 - tg^{2} (\alpha))}\,\,\,}\) ; ale może być błąd rachunkowy !
gielek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2009, o 20:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Ostrosłup prawidłowy trójkątny - objętość

Post autor: gielek »

Nic z tego nie rozumiem
Po co mi każesz np. liczenie \(\displaystyle{ a}\), liczenie wysokości ostrosłupa a przy V w ogóle tego nie wykorzystujesz..
Potrzebuję wyliczenia tego w jakiś prosty sposób
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Ostrosłup prawidłowy trójkątny - objętość

Post autor: wujomaro »

Musisz mieć a, aby wyliczyć tangens \(\displaystyle{ \alpha}\). Bez funkcji trygonometrycznych tego zadania zrobić się nie da.
gielek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2009, o 20:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdansk

Ostrosłup prawidłowy trójkątny - objętość

Post autor: gielek »

Rzecz w tym, że nie muszę podstawić i wyliczyć, tylko zapisać np. \(\displaystyle{ V=\tg\alpha*P*\frac{\tg\alpha}{2}}\)
(ten przykład oczywiście abstrakcyjny)
I w postaci przy użyciu \(\displaystyle{ \alpha}\) i \(\displaystyle{ P}\) zapisać wyliczenie \(\displaystyle{ V}\)
Oczekują ode mnie żebym przedstawił wyliczenia za pomocą tych dwóch danych. Mnie to przerasta. (nienawidzę całej geometrii)
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Ostrosłup prawidłowy trójkątny - objętość

Post autor: florek177 »

Nie gorączkuj się. Przy tego typu zadaniach, bez wartości "numerycznych", musisz wszystkie dane uzależnić od tych, które podane są w zadaniu.

Do wzoru na objętość potrzebne są: a, hp - podstawy, H - wysokość ostrołupa.

Z zależności, które podałem, wyznaczasz: \(\displaystyle{ a(P, \alpha); h_{p}(P, \alpha); H(P, \alpha)}\).

W tym zadaniu mamy \(\displaystyle{ \alpha \Rightarrow tg(\alpha)}\)
ODPOWIEDZ