Walec przekątne

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
artekap
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2008, o 17:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 18 razy

Walec przekątne

Post autor: artekap »

Witam,
Przekątna przekroju osiowego walca jest nachylona do płaszczyzny podstawy walca pod kątem \(\displaystyle{ 60^{\circ}}\). Wysokość walca wynosi 12 cm oblicz objętość i pole ścian bocznych walca.

Z policzeniem objętości i pola ścian bocznych nie mam problemu, który tkwi w samym początku zadania - mam podaną tylko wysokość i kąt i nie mogę sobie przypomnieć/nie mogę znaleźć dobrego źródła jak obliczyć pozostałe krawędzie w tym walcu, niezbędne mi do wykonania zadania. Coś mi świta z sinusami, cosinusami... Dzięki za każdą odpowiedź.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Walec przekątne

Post autor: anna_ »

Po pierwsze walec nie ma ścian. Po drugie promień podstawy policzysz z
\(\displaystyle{ tg60^o= \frac{h}{2r}}\)
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Walec przekątne

Post autor: piasek101 »

Albo z własności trójkąta równobocznego (dokładniej jego prostokątnej połowy).
artekap
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2008, o 17:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 18 razy

Walec przekątne

Post autor: artekap »

nmn pisze:Po pierwsze walec nie ma ścian. Po drugie promień podstawy policzysz z
\(\displaystyle{ tg60^o= \frac{h}{2r}}\)
OK, r wychodzi \(\displaystyle{ 2\sqrt{3}}\)
Mam tylko pytanie, jeżeli mam podobne zadanie do tego to skąd mam wiedzieć, czy zastosować tg, czy też sin, cos, ctg? W walcu zawsze będzie równało się \(\displaystyle{ \frac{h}{2r}}\), czy też tylko w tym przypadku? Pytam, bo mam jeszcze parę podobnych zadań.
Awatar użytkownika
Vieshieck
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 19 cze 2007, o 08:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 59 razy

Walec przekątne

Post autor: Vieshieck »

Jeśli masz podany ten właśnie kąt, to zawsze \(\displaystyle{ tg \alpha = \frac{h}{2r}}\) . Przy podanych innych danych - musisz kombinować inaczej
Ostatnio zmieniony 29 gru 2009, o 16:29 przez Vieshieck, łącznie zmieniany 1 raz.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

Walec przekątne

Post autor: anna_ »

Szukasz trójkąta prostokątnego.
W zależności od tego co masz dane, liczysz brakującą wielkość z odpowiedniej funkcji trygonometrycznej.
W tym zadaniu promień można było policzyć z tangensa lub cotangensa \(\displaystyle{ 60^o}\), ponieważ była dana przyprostokątna leżąca naprzeciw kąta, a szukana to połowa przyprostokątnej leżącej przy kącie.
ODPOWIEDZ